O beskidzkim domu, co stoi pod starym orzechem

LATEM 2013 zapraszamy od 29 czerwca do 31 sierpnia >>>

 

Chata w Teodorówce, styczeń 2008, fot. Agnieszka Skieterska

Chatka w Teodorówce koło Dukli wzięła się z naszych marzeń.


Choć nie mieliśmy pieniędzy, marzyło nam się, by Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy miało swój dom w Beskidzie Niskim. Udało się! Dziś zapraszamy Cię w nasze progi.

Bogactwem chaty u stóp Wzgórza Franków (534 m n.p.m.) są ludzie, którzy ją odwiedzają. Noszą przeważnie zabłocone buty i ciężkie plecaki pełne nie tylko przedziwny rzeczy, ale i marzeń.
Dom przyjmuje turystów przez cały lipiec i sierpień, a także w wybrane weekendy w ciągu roku. O tym, kiedy jest otwarty dowiesz się zawsze na tej stronie internetowej, w dziale Sezon 2013.

Podobnie jak inne chatki studenckie w polskich górach, nie oferujemy luksusów. Za to z okna mamy świetny widok na Cergową, nad naszym gankiem parasol co dzień rozkłada stary orzech, a nocą Dukla tysiącami światełek puszcza do nas oko.
Może spodoba się to i Tobie?

Zapraszamy!
Przewodnicy i Sympatycy SKPB WarszawaTeo_razitko_1

Bacowanie w Teodorówce - pomieszkaj w górach!

 

Wielu mówi, że chciałoby pomieszkać w górach. My dajemy taką możliwość :)

 

Co roku poszukujemy do naszej chaty baców, którzy zaopiekują się nią latem, w długie weekendy i w czasie zimowych ferii akademickich. 

Cel jest prosty - szukamy godnych gospodarzy naszego domu w górach, którzy chcą spędzić minimum tydzień w Beskidzie Niskim (od soboty do soboty, krótsze terminy możliwe jedynie w długie weekendy). W tym czasie chatkowy, bo tak nazywamy osobę odpowiedzialną za chatę, przyjmuje turystów i zajmuje się domem. W zamian ma prawo mieszkać w nim nieodpłatnie wraz z osobą towarzyszącą. Jeśli interesuje Cię taki oddech w górach, sprawdź warunki lokalowe i wybierz termin dla siebie. 

Aby zostać chatkowym nie musisz być z SKPB Warszawa. Domu nie oddajemy jednak pod opiekę w ciemno. Dlatego na pewno zapytamy Cię o to, jakie masz doświadczenie turystyczne i czy kiedyś byłeś/aś już w górach z nami lub innym klubem turystycznym.

Zgłoszenia i pytania wysyłajcie do pełnomocników Zarządu SKPB ds. chatki: chata[małpa]skpb.waw.pl

Zapraszamy do Teodorówki!

Najbliższe terminy do wzięcia w 2020 roku:

25.04 - 03.05 termin do wzięcia
11-14.06 termin do wzięcia
26.06-04.07  termin do wzięcia
04-11.07  termin do wzięcia
11-18.07 termin do wzięcia
18-25.07 termin do wzięcia
25.07-01.08 termin do wzięcia
01-08.08 termin do wzięcia
08-15.08 termin do wzięcia
15-22.08 termin do wzięcia
22-29.08 termin do wzięcia
29.08-06.09 termin do wzięcia

 

 

Chata studencka w Teodorówce - przyjedź latem w Beskid Niski!

Latem chata w Teodorówce jest otwarta w lipcu i sierpniu. Wiosną, jesienią i zimą zapraszamy w wybrane weekendy, w okresie świąteczno-noworocznym, a także w ferie akademieckie. Otwieramy chatę spontanicznie także w innych terminach. O dokładnych datach otwarcia informujemy na tej stronie.


LATO 2013

Chata będzie czynna w terminie 29 czerwca - 31 sierpnia. W tym roku w lipcu studenci i uczniowie za pierwszy nocleg nie płacą!


Oto nasi tegoroczni chatkowi:

29 czerwca - 6 lipca Grzegorz
6 lipca - 13 lipca Ola
13 lipca - 20 lipca Karolina
20 lipca - 27 lipca
Magda
27 lipca - 3 sierpnia
Piotr
3 sierpnia - 10 sierpnia Asia
10 sierpnia - 17 sierpnia Paweł
17 sierpnia - 24 sierpnia

 

Paulina

24 sierpnia - 31 sierpnia

 

Zbyszek Muszyński

 

Jeśli wybierasz się do chaty grupą większą niż 5 osób, uprzedź nas o tym. Kontakt poniżej.

 

Przydatne informacje:
Sprawdź pogodę w Teodorówce - kliknij na obrazek!

 

 Uwaga! Poza wakacjami przed przyjazdem do Teodorówki trzeba się wcześniej skontakotwać mailowo lub telefonicznie z jednym z chatkowych pełnomocników.

Zobacz gdzie jest chatka SKPB

Nie wiesz, gdzie jest Teodorówka i chatka na zboczach Wzgórza Franków? Zobacz na mapce (chwilę się ładuje)! Jeśli jedziesz do chaty po raz pierwszy, wydrukuj tę informację. Nie licz, że miejscowi wskażą Ci drogę!

 

Adres chatki:
TEODORÓWKA 232
38-450 Dukla
(ale nie szukaj jej we wsi!)

 

UWAGA! Aby dostać się do naszej chaty z większości miejsc w Polsce musisz najpierw dotrzeć do Krosna. Możesz to zrobić korzytając m.in. z następujących przewoźników:

 

Co zastaniesz w chatce

Pierwszy sylwester w chacie, 2006, fot.Adam RojekChata w Teodorówce mieści do 30 osób w warunkach normalnych i do 40 w sytuacjach ekstremalnych, takich jak sylwester :)

Nocleg dla 12 osób jest możliwy na łóżku piętrowym (tzw. "lotniskowiec") w jedej z sypialni, pozostali nocują na podłodze, na własnej karimacie i we własnym śpiworze. Nie zapewniamy karmiat i śpiworów, o tym, czy znajdzie się miejsce na "lotniskowcu" decyduje kolejność przyjścia turystów do chaty. 

Latem można też korzystać ze strychu, na którym znajdzie się nocleg dla dodatkowych ok. 25 osób. Przy domu da się rozbić namioty.

 Zobacz galerię zdjęć "Chata i okolice" >>>

 

Chata składa się z:

 • kuchni z piecem (ok. 17 mkw)
 • sypialni 1 (ok. 20 mkw)
 • sypialni 2 (ok. 15 mkw)
 • sypialni 3 (ok. 14 mkw)
 • pokoiku chatkowego (ok. 7 mkw)
 • strychu (ok. 30 mkw)
 • oddzielnego domku sanitarnego (ok. 20 mkw), gdzie jest WC i umywalnia (nie ma bieżącej wody, trzeba ją przynieść ze studni)

SPANIE:

Latem nocleg dla 12 osób jest możliwy na łóżku piętrowym (tzw. "lotniskowiec") w jedej z sypialni. Generalnie goście śpią jednak na przyniesionych przez siebie karimatach (ew. matach dmuchanych, ale nie materacach!) i pod własnymi śpiworami. O tym, czy znajdzie się miejsce na "lotniskowcu" decyduje kolejność przyjścia turystów do chaty.

MYCIE i inne potrzeby:

 • umywalnia znajduje się na zewnątrz, w oddzielnym "domku sanitarnym", mycie w miskach
 • wodę do mycia bierzemy ze studni, jak chcemy mieć ciepłą, grzejemy na piecu w kuchni lub w czajniku elektrycznym
 • WC podłączone do szamba znajuduje się w "domku sanitarnym"
 • zimą dom jest ogrzewany piecem, są też pomieszczenia dogrzewane piecykiem gazowym

CO ZABRAĆ KONIECZNIE:

 • świeczki (jest prąd, ale są potrzebne na wieczór, no i awarie nie są rzadkością)
 • buty na zmianę!
 • karimatę
 • śpiwór
 • zimą: ciepłe ubranie do spania (leginsy lub dres, bo jak piec zgaśnie jest chłodno), przyda się też dodatkowy polar, na wszelki wypadek

WYPOSAŻENIE, które jest w chacie:

 • wszelkie sprzęty kuchenne: talerze, kubki, sztućce, garnki itd. - spokojnie wystarczy tego dla grupy 20 os., więc nie musisz brać menażki (chyba, że jedziesz na sylwestra, wtedy weź menażkę i sztućce!
 • siekiery
 • wygodne stoły kuchenne, przy których jednorazowo może jeść grupa do 20 osób
 • trzypalnikowa kuchenka gazowa i piecyk gazowy
 • czajnik elektryczny
 • dwa rowery
 • gitara

SKLEPY:

 • najbliższy w Teodorówce, ok. 20 min drogi piechotą z chatki, czynny także w niedzielę
 • sklepy czynne bardzo długo i w niedzielę są w Dukli

Z zakupami nie ma żadnego problemu, ale mimo wszystko, aby ciągle nie kursować góra-dół, lepiej na początku przynieść trochę potrzebnych produktów

Kontakt i rezerwacja

Beskid Niski, Nieznajowa, fot. Agnieszka Skieterska Chatka SKPB Warszawa w Teodorówce jest otwarta dla turystów w lipcu i sierpniu, a często także we wrześniu.

Gdy otwieramy chatę poza sezonem letnim (zima, długie weekendy), zawsze ogłaszamy to na stronie SKPB.
 
W pozostałych terminach w domu można nocować za zgodą pełnomocnika ds. chatki, a także w okresie, gdy przebywa w niej ktoś z naszego Koła lub osoby z nami zaprzyjaźnione.

Aktualne informacje o tym, kiedy jesteśmy w chacie znajdziesz tu. 

Rezerwacja miejsc:
Wystarczy wysłać maila na adres:
chata[at]skpb.waw.pl, z podaniem daty przyjazdu i wyjazdu. Pocztę z tego adresu odbierają pełnomocnicy ds. chatki. Można też do nas zadzwonić, ale z powodu pracy nie zawsze odbieramy. Uwaga! Miejsca rezerwujemy tylko w okresach, gdy dom w Teodorówce jest otwarty.

 

Namiary do pełnomocników ds. chatki:

MICHAŁ TRACZ

HANKA NIZINKIEWICZ

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 506 642 312

Regulamin chatki studenckiej w Teodorówce koło Dukli

Na zdjęciu chatka SKPB w Teodorówce, przysiółek Pierogi, 16.12.2006r. Fot. Adam Leszczyński

 1. Chatka jest własnością Stowarzyszenia Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie zarejestrowanego pod numerem KRS 0000108052.
 2. Chatkę prowadzi Stowarzyszenie SKPB Warszawa. Bieżącą działalność chatki nadzoruje pełnomocnik ds. chatki wyznaczany na roczną kadencję przez Zarząd Stowarzyszenia SKPB Warszawa.
 3. Przestrzegania porządku i regulaminu w chatce pilnuje Gospodarz chatki(chatkowy) zatwierdzony przez pełnomocnika ds. chatki.
 4. Chata otwarta jest dla wszystkich turystów przestrzegających jej regulaminu od początku lipca do końca września oraz w długie weekendy i święta. W pozostałych terminach może być udostępniona za zgodą pełnomocnika ds. chatki. Aktualne informacje o terminach otwarcia chaty będą umieszczane na stronie internetowej SKPB Warszawa (www.skpb.waw.pl).
 5. Liczba miejsc noclegowych w chatce jest ograniczona. Nocleg udzielany jest za zgodą i po zameldowaniu się u Gospodarza chatki.
 6. Rezerwacja noclegu w chatce odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Stowarzyszenia SKPB Warszawa (www.skpb.waw.pl).
 7. Opłaty za nocleg w chatce oraz inne świadczenia uregulowane są w Cenniku. Cennik jest załącznikiem do Regulaminu i ustala go Zarząd Stowarzyszenia SKPB w Warszawie.
 8. Z opłaty za nocleg zwolnieni są imienni posiadacze niewykorzystanych dowodów darowizny (?cegieł?) wydawanych przez Zarząd Stowarzyszenia SKPB w Warszawie.
 9. Dowód darowizny uprawniający do nieograniczonej liczby darmowych noclegów w chatce nie uprawnia do zamieszkania w niej na stałe.
 10. Każdy przebywający w chacie zobowiązany jest do zachowania porządku i dbałości o czystość.
 11. W chatce obowiązują zakaz używania otwartego ognia oraz palenia tytoniu.
 12. Gotować i przygotowywać posiłki należy tylko w kuchni.
 13. Osoby zakłócające spokój, a także nie reagujące na uwagi Gospodarza, mogą zostać usunięte z chatki.
 14. Zarząd SKPB Warszawa ma prawo do zamknięcia chatki na czas imprez wewnętrznych oraz w przypadku wynajęcia chatki przez osoby trzecie. Informację o zamknięciu chatki Zarząd ma obowiązek umieścić na stronie internetowej Stowarzyszenia (www.skpb.waw.pl) na co najmniej dwa tygodnie przed datą imprezy zamkniętej.
 15. Regulamin chatki jest uchwalany i zmieniany przez Zarząd Stowarzyszenia SKPB w Warszawie.
 16. Wszystkie wątpliwości dotyczące Regulaminu oraz kwestie w nim nieuregulowane, a związane z bieżącą działalności chatki rozstrzygane są przez Gospodarza chatki.


Zarząd SKPB Warszawa kadencji 2006/2007
10.10.2006

Co robić w chatce - zima

Zimą chatka jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki na nartach biegowych i śladowych.

Historia chaty

Teo_razitko_2Jest takie miejsce już od lat mi dobrze znane
Gdzie wołanie ciszy, liści buków, wiosną przeplatane
W progu gościem jestem, w środku gospodarzem
Zamieszkuje tam wraz ze mną moc przedziwnych zdarzeń

fragm. piosenki "Beskidzki dom", aut. Timur i jego drużyna

 

W latach 1991-2001 SKPB dzierżawiło łemkowską chyżę w Bartnem. Niestety dalsze jej użytkowanie okazało się niemożliwe, bo właściciele nie chcieli się zgodzić ani na sprzedaż domu, ani na długoletnią dzierżawę, a Bartne wymagało coraz większych inwestycji. Potem nie mieliśmy chałupy. Bardzo tęskniliśmy jednak za wieczorami przy gitarze w chatkowej kuchni, pogawędkami do rana i własnym miejscem, w którym można zawsze spotkać innych miłośników beskidzkich bezdroży, krzala i chodzenia po górach.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy wspólnymi siłami uda nam się kupić własną chatę. W sierpniu 2006 roku rozpoczęliśmy w internecie akcję "Dom w górach". W czasie jej trwania za pośrednictwem list dyskusyjnych Koła i Sympatyków SKPB zachęcaliśmy naszych przyjaciół do zrzutki na chałupę w Beskidzie Niskim. Wszystko zaczęło się od jednego maila wysłanego przez Agnieszkę Skieterską (blacha 580).
W międzyczasie szukaliśmy domu lub ziemi do kupienia. W oko wpadła nam w końcu ponad 80-metrowa chata w Teodorówce, pod szczytem Wzgórza Franków (534 m n.p.m.), w przysiółku Pierogi, nazywanym tak od zamieszkującej go dawniej rodziny Pirógów. Położony na uboczu, drewniany dom z 1946 roku z malowniczym widokiem na Cergową, Duklę i pasmo Chyrowej wydał nam się dobrym miejscem na bazę wypadową.

Widok z ganku chaty w Teodorówce, w tle Cergowa, fot.A.SkieterskaPo kilku tygodniach internetowej akcji okazało się, że w zakupie chaty chce nam pomóc prawie 100 osób. Wówczas już poważnie myśleliśmy o zakupie. Czas bardzo jednak naglił, bo dom chcieli kupić także inni klienci.
W końcu, z pomocą przewodników z naszego Koła, przyjaciół i uczestników naszych wyjazdów, którzy wsparli finansowo i nie tylko zakup domu, wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik.

Dwudziestego czwartego listopada 2006 roku chata w Teodorówce, wybudowana na zboczach Gór Iwelskich przez Władysława Solińskiego, była już nasza.

W taki sposób SKPB Warszawa stało się właścicielem DOMU W GÓRACH, do którego zapraszamy gorąco wszystkich turystów!

Wirtualna Kronika Chatki

Lista darczyńców

Zarząd SKPB Warszawa bardzo dziękuje naszym kolegom z Koła: Marcinowi Wasilowi i Grzegorzowi ?Docentowi? Tylińskiemu oraz sympatykowi Andrzejowi Cyranowi za wsparcie akcji DOM W GÓRACH od samego początku. Szczególne podziękowania składamy też prawie 100 darczyńcom, bez których pomocy nigdy nie kupilibyśmy chaty w Teodorówce k. Dukli. To oni zaufali nam i dołożyli swoje cegły do górskiej siedziby Koła.

Zarząd SKPB Warszawa kadencji 2006/07
Radek Baranowski, Agnieszka Skieterska, Kuba Organ, Szymon Chojnacki, Krzyś Lisak