Image Slider - strona główna

Slajdowiska Czwartkowe - 8 stycznia 2009 - Indie - Radżasthan i okolice

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapraszamy na pierwszy w 2009 roku pokaz slajdów. W najbliższy czwartek tj. 8 stycznia swoje zdjęcia z Indii zaprezentuje Łukasz Przybyłek. Samotną wyprawę autor odbył w lutym 2008 roku. Pokaz odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

 

 

 

Wyjeżdżając do Indii spodziewałem się że będzie to wyprawa inna niż wszystkie poprzednie.

 

 

 

?Inny świat? ? pomyślałem wychodząc w środku nocy z budynku remontowanego lotniska w Delhi, gdzie nad naszymi głowami rozwieszone były siatki zabezpieczające przed nisko przelatującymi cegłówkami.

 

 

?Inny świat? ? utwierdziłem się w przekonaniu wsiadając do miejskiego autobusu gdzie na każdym siedzeniu namalowany był napis: ?Pod siedzeniem może być bomba! Podnieś alarm ? zgarnij nagrodę.?

 

 

Tak ogromny kraj nie jest do ogarnięcia w trakcie jednego wyjazdu. Na początek mojej znajomości z Indiami wybrałem Radżasthan  - jak mówią tubylcy - najbardziej kolorowy. Odwiedziłem Jaipur -  różowe miasto, Jodhpur ? błękitne miasto, Pushkar leżący nad brzegiem świętego jeziora. Podobnie jak każdy szanujący się japoński turysta zaliczyłem Taj Mahal zbudowany w dowód dozgonnej miłości do małżonki i Khajuraho ? gdzie na murach kilkunastu świątyń można podziwiać sceny niczym z księgi Kamasutry. W Parku Narodowym Rathambore planowałem wytropić tygrysa ale ten najwyraźniej nie miał w planach audiencji dla stada turystów goniących za nim w jeepach.

 

 

Największe wrażenie zrobiło na mnie Varanasi. Miasto nad świętą rzeką Ganges, które o każdej porze dnia i nocy tętni życiem. W wąskiej uliczce na pewno napotkasz świętą krowę lub ewentualnie świętego byka ? on wskaże Ci drogę. Wieczorem w pięknej karocy pan młody w roztańczonym orszaku jedzie ku swojej wybrance. Słychać huk petard, gra orkiestra a dzieci niosą elektryczne lampiony. O poranku na schodach niezliczonych ghat tysiące hindusów dokonują oczyszczającej kąpieli. Na sąsiednich schodach na płonącym stosie kończy się ceremonia pogrzebowa kogoś ważnego. Jego prochy za chwilę wylądują w Gangesie?
?Inny świat? ? pomyślałem ? to trzeba zobaczyć! A ja na pewno jeszcze tu wrócę!

 

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

 

Kolejne Slajdowisko 15 stycznia. Kalendarz pokazów na styczeń i luty 2009 już niebawem na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska.html

Jeżeli masz ciekawe slajdy lub fotografie z wyjazdów i chciał(a)byś je publicznie pokazać - zapraszamy!

Informacje i kontakt do nas na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html lub pod mailem rrud[at]o2.pl.

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1.

SKPB wspierają

Tagi