Odznaki PTTK

Planujesz pojechać z nami na kilka zimowych wycieczek w ramach Korony i chcesz mieć z tego pamiątkę? Nie wiesz jak to zrealizować od strony formalnej? Pomożemy ci.

W ramach Zimowej Korony Beskidów możesz zbierać punkty do odznak turystycznych PTTK. Szczególnie polecamy Zimową Odznakę Górską (dla tych co na rakietach), Górską Odznakę Narciarską (dla tych co na nartach), a dla wszystkich Koronę Polskich Beskidów i Małą Koronę Beskidów. W opisie poszczególnych odznak podajemy miejsce, gdzie możesz je zweryfikować, tzn. zdobyć.

Zimowa Odznaka Górska (ZOG)

Odznakę można zdobywać wyłącznie podczas wycieczek zimowych na rakietach śnieżnych. Punkty do ZOG możesz zbierać wędrując zarówno w Beskidach, Sudetach, Tatrach, jak i w Górach Świętokrzyskich, a następnie zweryfikować w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Odznaka posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Dwa-trzy wyjazdy weekendowe w ramach Zimowej Korony Polski wystarczą do zdobycia stopnia brązowego. Kolejne stopnie wymagają nieco więcej wysiłku i skierowane są do osób, które chciałyby kontynuować swoją przygodę z górami na rakietach w następnych sezonach zimowych.

 

Dla zainteresowanych szczegółowy regulamin znajduje się pod adresem:
http://oakrakow.pttk.pl/j/images/reg_odzn/zog_cotgpttk.pdf

Zdobyte punkty należy dokumentować w książeczce GOT PTTK.

Ile punktów do ZOG można zdobyć podczas wycieczek Zimowej Korony Beskidów?

Punkty do odznaki ZOG liczy się tak samo jak do Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), a więc 1 km = 1 pkt oraz 100 m podejścia = 1 pkt. Długość tras na wycieczkach Zimowej Korony Beskidów w dużym stopniu uzależniona jest od warunków pogodowych i ilości zalegającego śniegu. Można założyć, że podczas wycieczki weekendowej uda ci się zdobyć 40-50 pkt, a uczestnicząc w zimowym obozie zdobędziesz około 160 pkt. Z kolei aby zdobyć brązową odznakę potrzebujesz tylko 80 pkt, srebrną już 200 pkt, a złotą 400 pkt. Posiadając te informacje możesz łatwo oszacować swoje szanse na zdobycie tej odznaki.

Zimowa Odznaka Górska wygląda tak; w kolejności: brązowa, srebrna, złota:

Górska Odznaka Narciarska (GON)

Odznakę GON można zdobywać na wycieczkach narciarskich we wszystkich górach Polski. Jest to odznaka turystyki kwalifikowanej, którą propaguje Komisja Turystki Narciarskiej ZG PTTK. Odznaka posiada 4 stopnie: popularny, brązowy, srebrny i złoty. Jeden-dwa wyjazdy weekendowe w ramach Zimowej Korony Polski wystarczą do zdobycia stopnia popularnego. Dwa-trzy kolejne dadzą możliwość otrzymania stopnia brązowego. Wyższe stopnie można zdobyć dopiero w następnych sezonach zimowych. GON można zweryfikować w Centralnym Referacie Weryfikacyjnym w Krakowie lub w referatach terenowych (w Warszawie w Oddziale Międzyuczelnianym PTTK lub w Oddziale Stołecznym PTTK na Podwalu).

Szczegółowy regulamin znajdziesz tutaj: http://ps.it.home.pl/ktn/rg-odzn.htm#regulamin

Zdobyte punkty należy dokumentować w książeczce odznak narciarskich PTTK.

Ile punktów do GON można zdobyć podczas wycieczek Zimowej Korony Beskidów?

Punkty do odznaki GON oblicza się analogicznie jak do Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), a więc 1 km = 1 pkt oraz 100 m podejścia = 1 pkt. Można założyć, że podczas wycieczki weekendowej uda ci się zdobyć 40-50 pkt, a uczestnicząc w zimowym obozie zdobędziesz około 160 pkt. Aby zdobyć odznakę popularną potrzebujesz tylko 50 pkt, a brązową dodatkowe 100 pkt.

Górska Odznaka Narciarska wygląda tak; w kolejności: popularna, brązowa, srebrna, złota:

Korona Polskich Beskidów

Odznakę przyznaje Oddział PTTK w Bochni za zdobycie pieszo lub na rowerze 10 najwyższych szczytów poszczególnych pasm Beskidów. Jest ona jednostopniowa, a szczyty można zdobywać zarówno zimą jak i latem. Nie ma też znaczenia długość przebytej trasy, a jedynie efekt końcowy – zdobycie szczytu. W tym sezonie podczas Zimowej Korony Beskidów możesz wejść na Babią Górę – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Ponieważ czas zdobywania odznaki nie jest oraniczony, możesz kontynuować np. w czasie wakacji lub w następnych latach wspinając się na kolejne szczyty beskidzkie (wycieczki w Sudety czy Tatry nie są premiowane w tej odznace).

Szczegółowy regulamin znajdziesz tutaj: http://bochnia.pttk.pl/org/korona0.html

Zdobyte punkty można dokumentować w dowolnej formie (może to być również książeczka GOT PTTK).

Odznaka Korony Polskich Beskidów wygląda tak: 

Mała Korona Beskidów

Czwartą odznakę można zdobywać wyłącznie w zachodniej części Beskidów. Jest ona jednostopniowa, przyznawana przez Oddział PTTK w Bielsku Białej za wejście na 15 określonych szczytów w Beskidzie Żywieckim, Małym i Śląskim. Szczyty te trzeba zdobyć w przeciągu 3 lat od odbycia pierwszej wycieczki, a część z nich będzie można odwiedzić podczas wycieczek Zimowej Korony Beskidów: Babią Górę, Pilsko i Romankę.

Szczegółowy regulamin znajdziesz tutaj: http://bielsko.pttk.pl/mala_korona_beskidow.html

Zdobyte punkty można dokumentować w dowolnej formie (może to być również książeczka GOT PTTK).

Odznaka Małej Korony Beskidów wygląda tak:       

Aby zdobyć odznakę...

 

… musisz spełnić warunki formalne, a następnie przedstawić wypełnione książeczki do zatwierdzenia w odpowiednim weryfikacie (osobiście lub drogą pocztową – adresy znajdziesz w regulaminach). Potem pozostaje już tylko zakupić odznakę (koszt to kilka złotych za sztukę) i cieszyć się nią. Życzymy dobrej zabawy podczas zdobywania odznak turystycznych PTTK!

Uwaga: Książeczki GOT PTTK można zakupić u nas w cenie 2,5 zł/szt.

Jeśli chcesz nabyć książeczkę GOT, książeczkę odznak narciarskich lub masz jakieś pytania albo wątpliwości, skontaktuj się z Dzidkiem pod adresem e-mail: pietrzak(zwierz)chemie.fu-berlin.de. Przewodnicy prowadzący poszczególne wycieczki w ramach Zimowej Korony Beskidów będą również służyć ci pomocą i radą.

Powodzenia!
Organizatorzy

Tags: