Image Slider - Nocne Manewry 2021

 • X Nocne Manewry - 20/21 listopada
  X Nocne Manewry - 20/21 listopada

Nocne Manewry SKPB - o co w tym chodzi?

Czas i miejsce

Zawody odbędą się w nocy z 20 na 21 listopada 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego. Dokładna lokalizacja Zawodów jest tajna i zostanie ujawniona najpóźniej 19.11.2021 o 9:00, na profilu Manewrów na Facebook'u oraz przesłana mailowo do Kapitanów zapisanych zespołów.

Na miejsce Zawodów będzie można dojechać:

 • własnym samochodem (nie zapewniamy miejsc parkingowych, na teren Zawodów należy przyjechać odpowiednio wcześniej, by zostawić samochód w bezpiecznym miejscu, zaparkowany zgodnie z przepisami ruchu drogowego),

 • komunikacją publiczną 

W tym roku z uwagi na pandemię uczestnikom nie zostanie zapewniona możliwość noclegu.

Ważne informacje:
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, w przypadku wprowadzenia dodatkowych obostrzeń dotyczących organizacji imprez zastrzegamy sobie prawo do odwołania Manewrów lub zmniejszenia limitów uczestników na trasach.

 

O co w tym wszystkim chodzi?

Zawodnicy otrzymują na starcie mapę z zaznaczonymi punktami. Celem zespołu jest odnalezienie tych punktów w terenie w ustalonym limicie czasu. Limit czasu jest tak dobrany, aby każdy zawodnik w tempie spacerowo-marszowym i nie gubiąc się zanadto dotarł na metę. Punkty Kontrolne w terenie to miejsca charakterystyczne np. szczyt górki, dołek, skrzyżowanie dróg leśnych. W miejscu charakterystycznym znajduje się tzw. lampion z kodem, który zawodnicy nanoszą na swoją kartę startową za pomocą kredki umieszczonej z lampionem. Aby odnalezienie właściwych punktów stanowiło wyzwanie, w okolicy rozstawione są tzw. "punkty stowarzyszone". Za potwierdzenie punktów stowarzyszonych zawodnicy otrzymują punkty karne. 

Na każdej z tras znajduje się ognisko, na którym zawodnicy mogą odpocząć, skorzystać z poczęstunku i napić się gorącej herbaty. Dla tras Beskidzkich ognisko jest jednocześnie metą - zawodnicy oddają tam swoje karty startowe, mogą ogrzać się i skorzystać z poczęstunku :) Zespoły z pozostałych tras mają w tej edycji dwa ogniska. Na pierwszym Zawodnicy mają prawo skorzystać z godzinnego “stopczasu” na odpoczynek i ciepły posiłek. Korzystanie ze stopczasu nie jest obowiązkowe. Drugie ognisko stanowi metę, Zawodnicy będą tam mogli ogrzać się, napić ciepłej herbaty oraz skorzystać z poczęstunku.

 

Kategorie startowe

Zawodnicy mogą startować indywidualnie lub w zespołach w jednej z 5 kategorii:

 • Beskidzka - trasa zalecana dla osób, które wybierają się na imprezę po raz pierwszy, dla rodzin z dziećmi i osób początkujących (trasa wiedzie głównie drogami i ścieżkami leśnymi, długość trasy ok. 15 km, zespoły 1-7 osobowe), mapa nieprzekształcona

 • Tatrzańska - trasa zalecana dla osób mniej zaawansowanych oraz dla osób, które chcą spróbować swoich sił nocą (długość trasy ok. 20 km, zespoły 1-5 osobowe), mapa nieprzekształcona

 • Alepjska Letnia - trasa zalecana dla osób śreniozaawansowanych i zaawansowanych  (długość trasy ok. 25km, zespoły 1-3 osobowe), punkty trudnodostępne, liczne punkty stowarzyszone, mapa może być niepełna i przekształcona.
 • Alpejska Zimowa - trasa zalecana dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych (długość trasy ok. 25km, zespoły 1-3 osobowe), mapa może być przekształcona i niepełna, liczne punkty stowarzyszone, punkty trudnodostępne. Alpejska Zimowa to trudność Alpejskich z pierwszych edycji.

 • Himalajska - trasa dla wyjadaczy orienteeringu (długość ok. 30 km, zespoły 1-3 osobowe), punkty trudnodostępne, liczne punkty stowarzyszone, mapa niepełna i przekształcona.

 

Zapisy i wpisowe

 Zapisy prowadzone są przez formularz internetowy do 16 listopada do godz. 23:59. Zapisy mogą zakończyć się wcześniej w przypadku osiągnięcia limitów miejsc na poszczególnych trasach.

Koszt uczestnictwa w Nocnych Manewrach wynosi 40zł od osoby. Opłaty należy dokonać w ciągu 3 dni roboczych od dnia zarejestrowania zespołu, na konto:

05 2130 0004 2001 0380 3475 0008
tytułem: [nazwa zespołu], [mail podany przy zapisie]
odbiorca: 
Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie,
ul. Grzybowska 4 /U9B

00-131 Warszawa

Opłata jest bezzwrotna.

 

Punkty karne

Za bezbłędnie pokonaną trasę w limice czasu zespół dostaje 0 punktów karnych.  Za każde "przewinienie" zawodnicy otrzymują odpowiednią ilość punktów karnych, np. 

 • 90 p.k. - brak potwierdzenia punktu kontrolnego

 • 25 p.k. - potwierdzenie punktu stowarzyszonego 

 • 10 p.k. - zmiana potwierdzenia 

 • 30 p.k. - pozostawienie wolnej kratki 

 • 1 p.k.  - za każdą minutę powyżej czasu podstawowego, a w limicie spóźnień

 • 10 p.k. - za każdą minutę powyżej limitu spóźnień

Szczegółowe zasady i punktację zawiera dokument "Zasady punktacji i współzawodnictwa na turystycznych imprezach na orientację PTTK"

 

Nagrody 

Zawody wygrywa zespół, który pokona trasę z najmniejszą ilością punktów karnych. Zwycięskie drużyny otrzymają pamiątkowy dyplom oraz nagrody. Ogłoszenie wyników zostanie opublikowane na stronie interentowej w niedzielę 21.11.2021 w aktualnościach Nocnych Manewrów SKPB. W razie wygranej nagrody będą dla max 2-óch uczestników. Odbiór nagród będzie możliwy w Warszawie do 7.12.2021. Szczegóły zostaną podane na stronie internetowej w aktualnościach.

 

Ważne informacje:

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, w przypadku wprowadzenia dodatkowych obostrzeń dotyczących organizacji imprez zastrzegamy sobie prawo do odwołania Nocnych Manewrów lub zmniejszenia limitów uczestników na trasach.

W tym roku z uwagi na pandemię uczestnikom nie zostanie zapewniona możliwość noclegu.

 

Przykładowe mapy:

 

 

 

Poprzednie edycje imprezy:

 

Tags: