Słupia

Słupia

Dokładna mapa trasy spływu

Opis rzeki

Słupia jest niewątpliwie jedną z ciekawszych rzek Pomorza. Składają się na to jej wspaniałe warunki przyrodnicze oraz niespotykany nigdzie indziej system elektrowni wodnych z przełomu XIX i XX wieku.

Słupia swe początki bierze ze źródeł na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim, a kończy bieg, uchodząc w Ustce do Bałtyku. Po drodze Słupia przepływa przez liczne jeziora, a ponad sześćdziesięciokilometrowy odcinek z Sulęczyna do Gałąźni Małej posiada charakter górski. Nie jest to typowy górski odcinek, jakie możemy spotkać na południu Polski, natomiast szybki nurt i duży spadek podnoszą atrakcyjność płynięcia kajakiem. Pokonywanie kamienistych bystrzy naszymi polietylenowymi kajakami przyniesie Wam na pewno sporo emocji.

 Dodatkowym atutem spływu kajakowego Słupią są jej warunki przyrodnicze. W ponad połowie długości Słupia przebiega w granicach Praku Krajobrazowego "Dolina Słupi", który jest największym z 9 parków krajobrazowych istniejących na terenie województwa pomorskiego. Został on utworzony w 1981 roku w celu ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt, oraz unikalnego ekosystemu całej doliny rzeki Słupi. Płynąc kajakiem będziecie w samym centrum tego wspaniałego środowiska, które nadal pozostało nietknięte przez człowieka.

 Oprócz przyrody w czasie spływu kajakowego Słupią będziecie mogli obserwować niemniej interesujące budowle hydrotechniczne wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Elektrownie wodne na trasie spływu oraz związane z nimi sztolnie, kanały, zapory ziemne są prawdziwym magnesem dla miłośników techniki. Pomimo stu letniej historii są nadal sprawne i wciąż wykorzystywane do produkcji prądu. Podczas spływu będziecie mieli okazję do przyjrzenia się im z bliska i poznania różnych ciekawych szczegółów na wycieczce z przewodnikiem. Słupia kończy swój bieg w Ustce, przepływając przez port remontowy i rybacki, po czym wpada do morza.

Więcej informacji o szlaku kajakowym Słupii dostępnych jest na stronie http://www.ssi.slupsk.pl

Atrakcje

• zakończenie spływu kajakowego nad morzem w Ustce

• zwiedzanie elektrowni wodnej Gałąźnia Mała

• wiele ekscytujacych momentów na rzece, w tym słynna Rynna Sulęczyńska WW2

• możliwość nauczenia się podstawowych technik kajakarstwa górskiego pod okiem instruktora

• leśne sauny parowe

• chrzest kajakowy

• Bal Kapitański na zakończenie spływu kajakowego

Terminy 

rzeka termin prowadzący

A1 Słupia 01.07 - 10/11.07.2011 Olga Wojewoda zapisz się!


Dojazd na spływ kajakowy

z Warszawy

stacja

uwagi1

 

2

Warszawa Centralna

Gdynia Główna

PKS Gdynia

Gowidlino

Koleje Mazowieckie


1

 

2

Warszawa Centralna

Gdynia Główna

PKS Gdynia

Gowidlino

TLK 35702 - pospieszny

 


1

 

 

 

 

2

PKS Warszawa

Zachodnia

lub

Warszawa Centralna

Gdańsk Główny

PKS Gdańsk

Gowidlino

PKS

 

 

Koleje Mazowieckie  

Połączenia te mogą ulec zmianie. Prosimy o sprawdzenie ich przed wyjazdem:
www.pkp.pl, www.rozklady.com.pl

Zapisy

Na spływy kajakowy "Akcja Lato" można zapisać się przy pomocy tej strony www (kliknij link "zapisz się" przy terminie spływu) lub u Komandora Akcji Lato Olgi Wojewody, pod numerem telefonu 513 535 222 lub emailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spływów kajakowych "Akcja Lato Habazi" prosimy o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tags: