IV Spotkanie Karpackie 2015/2016

Urszula Janicka-Krzywda – etnograf spod Babiej Góry – gość specjalny Piotr Krzywda

spotkania karpackie 04 20152016 1

Lutowe Spotkanie Karpackie – z Babią Górą w tle – będą miały wyjątkowy charakter, poświęcimy je bowiem pamięci Urszuli Janickiej-Krzywdy, osobie, która kochała i rozumiała góry jak mało kto. Urszula była etnografem, badaczką kultury ludowej Karpat, folklorystką, a także członkinią Towarzystwa Karpackiego. Była też autorką niezliczonej ilości książek i artykułów poświęconych kulturze karpackich górali. Szczególnie karpackie zbójnictwo, zwyczaje i obrzędy pasterskie, góralskie czary i wierzenia nie miały dla niej żadnych tajemnic. Specjalnym gościem Spotkania będzie mąż Urszuli, Piotr Krzywda, autor wielu karpackich przewodników.

W programie Spotkania przewidujemy m. in. fragmenty wywiadu Urszuli Janickiej-Krzywdy „Jestem etnografem”, wiersze Jej autorstwa, film dokumentalny „Babiogórcy Urszuli Janickiej-Krzywdy”, relacja o początkach zespołu Juzyna oraz opowieść o regionie babiogórskim.

Zapraszamy serdecznie w piątek 19 lutego 2016 r. o godz. 18 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27.

W każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18 w Willi Pniewskiego przy alei Na Skarpie 27 miłośnicy Karpat spotykają się, by posłuchać interesujących prelekcji o tych jedynych w swoim rodzaju górach, o ich historii i dniu dzisiejszym, o etnografii i geografii, czy też o dziejach związanych z nimi ludzi.

Więcej na stronie: www.karpaccy.pl