Ratujmy cerkiew w Bystrem!

Od jakiegoś czasu w internecie i nie tylko słychać o społecznej akcji ratowania zabytkowej cerkwi w Bystrem w powiecie bieszczadzkim (szczegóły znajdują się stronie www.cerkiewwbystrem.pl). Ten ponad stuletni zabytek przez ostatnie 60 lat popadł w zupełną ruinę i gdyby nie bezinteresowna pomoc lokalnych zapaleńców z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, cerkwi już by nie było. 

 

Niestety członkowie Towarzystwa samodzielnie nie są w stanie uchronić jej od zagłady, a lokalne służby konserwatorskie, mimo obietnic, niewiele pomagają. Obiekt jest w tak złym stanie, że w każdej chwili może runąć. Dlatego powstanie niniejszej akcji było koniecznością.

Jej organizatorami są miłośnicy Bieszczadów, niezwiązani z TOnZ, którzy spontanicznie postanowili zrobić coś w sprawie Bystrego. Ich celem jest nagłośnienie losu cerkwi i pilnej potrzeby jej ratowania, żeby konserwatorzy mogli zrozumieć jak cenny jest to zabytek i że nie wolno go dłużej zaniedbywać.

Na stronie www.cerkiewwbystrem.pl można poznać historię świątyni, jej stan techniczny, zobaczyć kilka fotografii oraz dowiedzieć się jak można pomóc w jej ratowaniu. Jeśli chcesz mieć w tym swój udział, nie wahaj się i samemu się przekonaj, że warto ratować cerkiew w Bystrem. Dołącz do nas!

Tags: