Przegląd filmów Darka Załuskiego 2-4.X.2009

Darek Zaluski fot Martyna WojciechowskaW najbliższy weekend warszawska "Kinoteka" w Pałacu Kultury i Nauki zaprasza na przegląd filmów Darka Załuskiego (blacha 407).

Autor jest himalaistą, jako operator filmowy towarzyszy ważniejszym wyprawom w najwyższe góry świata. Za swoje filmy był wielokrotnie nagradzany.

 

fot. Martyna Wojciechowska

 

Darek Załuski jest autorem wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw na najwyższe góry świata, zwłaszcza że pod względem umiejętności alpinistycznych nie ustępował naszym czołowym alpinistom (sam zdobył 4 ośmiotysięczniki, w tym Mt. Everest).

Osoby zainteresowane zapraszam na stronę kina, gdzie znajdą wszystkie informacje, program i ceny biletów: http://www.kinoteka.pl/infobox_f.php?id_n=95

Poniżej zaś znajdziecie kilka słów o Darku:

 

Darek Załuski

 

Jest autorem wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw na najwyższe góry świata, zwłaszcza że pod względem umiejętności alpinistycznych nie ustępował naszym czołowym alpinistom (sam zdobył 4 ośmiotysięczniki, w tym Mt. Everest).

 

Początkowo jego rola ograniczała się do działalności operatorskiej, później starał się jednocześnie realizować z materiału filmowego własne filmy czy reportaże. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich, z udziałem naszych czołowych alpinistów ? Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika czy Piotra Morawskiego, a także światowej sławy Włocha ? Simone Moro. Kilka z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich. W 2009 roku film ?Annapurna na lekko? został uznany jako Najlepszy Film Górski w kanadyjskim Vancouver.

 

Unikalne zdjęcia górskie Załuskiego były wielokrotnie wykorzystywane w poważnych produkcjach filmowych, takich jak ?Polskie Himalaje? (prod. Agora, Artica), czy Himalaiści (prod. TVN-Discovery Historia). Kilka jego filmów będzie jesienią br. wyświetlanych w kanale telewizyjnym ?Planete?. Współpracował też ze znanymi reżyserami, takimi jak Mirosław Dembiński czy Anna Pietraszek. Kanał telewizyjny ?Owsiak TVN? w 2008 roku zrealizował film poświęcony Darkowi Załuskiemu.

 

Oprócz tematyki ściśle górskiej Darek Załuski zajmuje się też problematyką kulturowo-społeczną. Współpracuje z fundacją ?Czarodziejska góra?, z którą zrealizował m.in. dokument o szkoleniu górskim młodych nepalskich dziewcząt, a także film o wykorzystywaniu elementów wspinaczki w leczeniu dzieci autystycznych. Do tego nurtu zaliczyć można krótki dokument o bodaj najwyżej położonej szkole na świecie w nepalskim rejonie Dolpo na 4200 m n.p.m.

 

Jeszcze inny krąg zainteresowań filmowych Załuskiego stanowi tematyka sacrum ? stąd też film ?Camino? zrealizowany dla ?TVN-Religia? o pielgrzymce do Santiago de Compostella, czy realizacja filmu o kościołach koptyjskich w Etiopii. Częściowo do tego kręgu należy też film poświęcony twórczości genialnego hiszpańskiego architekta ? Antonio Gaudiego.

 

Ruch filmu górskiego, który dynamicznie rozwija się na świecie, a i w Polsce zyskuje coraz większą popularność, sprawia, że pierwszy autorski przegląd naszego czołowego przedstawiciela tego rodzącego się gatunku filmowego wydaje się jak najbardziej uzasadniony, zwłaszcza że przewidziano szereg spotkań z bohaterami filmów, parę premierowych pokazów, a także prezentację krótkich materiałów filmowych, dotychczas nie pokazywanych szerszej publiczności. Pragniemy także wyświetlić kilka filmów innych autorów, w których wykorzystano zdjęcia filmowe Darka Załuskiego.

 

opracował:

Roman Gołędowski

Organizator

 

Tags: