Bakcynalia 2008 - Lublin, 18 października

Już tylko niecały miesiąc dzieli nas od reaktywowanego w zeszłym roku Festiwalu BAKCYNALIA. Niegdyś ta legendarna impreza, znana w całej Polsce, znak rozpoznawczy Lublina w Polsce popadła swego czasu na sporo lat w niełaskę. Gdzieś niestety po drodze zabrakło jej organizatorom już akumulatorów. Była to niewątpliwie wielka strata bo sam Przegląd odwiedzały swego czasy tłumy jego fanów, zarówno z Lublina jak i z całej Polski.

Te czasy ?wielkiej przerwy? w spotkaniach z piosenką studencką i turystyczną na szczęście już dawno za nami! A to za sprawą kilku zdeterminowanych entuzjastów piosenki studenckiej z lubelskich uczelni wyższych. Światełko nadziei zaczęło świecić jaśniej jednak już kilka lat temu kiedy to klub turystyczny ?Mimochodek? działający przy UMCS zorganizował koncert W górach jest wszystko co kocham. Okazało się, ze idea wspólnego śpiewania piosenek Krainy Łagodności w Lublinie jest ciągle żywa, na kolejne koncerty z roku na rok przychodziło coraz więcej słuchaczy , zmieniały się też sale koncertowe na coraz większe. Aż w końcu w zeszłym roku padła decyzja : Reaktywujemy BAKCYNALIA! I tak też się stało - na początku jak w delikatnej rewolucji nazwano kolejny koncert W górach - śladami Bakcynaliów , kilkugodzinny koncert , fotografie i slajdy z gór oglądało w zeszłym roku kilkaset osób. I oczywiście Chatka Żaka ? bo dawnym bywalcom nie trzeba przypominać, że jeśli Bakcynalia to tylko w Chatce Żaka.

 

BAKCYNALIA, miejmy nadzieję powróciły znowu na dobre. Tegoroczna impreza, na dobry początek całodniowa (a może raczej całonocna) ma już oficjalną, historyczną nazwę tak jak przed laty czyli BAKCYNALIA! Dzięki zaangażowaniu kilku organizacji kulturalnych studenckich i uczelni wyższych w tym roku po latach przerwy możemy wszystkich zaprosić na kolejne tradycyjne lubelskie BAKCYNALIA.

 

A jest co posłuchać ? bowiem Przegląd będzie składał się z aż trzech koncertów. Pierwszy z nich nazwany potocznie KONKURSOWY to możliwość do występu dla nowych, młodych zespołów które chciałby spróbować swoich sił przed lubelską publicznością. Do wzięcia udziału w nim organizatorzy zapraszają wszystkich wykonawców wpisujących się w krąg piosenki studenckiej i turystycznej. Każdy może się zgłosić i dołączyć do bakcynaliowej rodziny. Szczegóły zgłoszeń można łatwo odnaleźć na stronie festiwalu: www.bakcynalia.art.pl

 

II z koncertów o godz. 19-stej to występ wykonawców trochę ?młodszego pokolenia?. Koncert zatytułowany ?W górach jest wszystko co kocham?? Na początek zeszłoroczny laureat grupa ?Żeby nie piekło? z Łodzi (I miejsce) , który specjalnie nie trzeba reklamować. Wystarczy tylko powiedzieć, że zespół wygrał Wrocławski przegląd Kultury Studenckiej 2007 (aż 3 nagrody!) i dostał wyróżnienie na Yapie 2008. To chyba mówi już samo za siebie. W kolejną poetycką podróż zabierze nas Cisza jak Ta. Po raz pierwszy w Lublinie, lecz już mająca za sobą wiele występów scenicznych i ? kilka autorskich płyt. W ubiegłym roku zespół zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu YAPA oraz nagrodę publiczności. Na koncercie będziemy mogli usłyszeć ich piosenki m. in. z najnowszej płyty pod tytułem ?Chwile?. Kolejny gość Tomek Jarmużewski już debiutował przed wielu laty na Bakcynaliach, to za sprawą udziału w nich z grupą Krążek. Dziś jego twórczość to nowy zupełnie rozdział. Współtworzył takie projekty muzyczne jak zespół Zgórmysyny czy doskonale znana w Lublinie Grupa Pelton. Na ten jednak występ Tomek Jarmużewski przygotował nowy autorski program. Jako ostatni w tej części wieczoru zagra dla nas Dom o Zielonych Progach. Ten filar projektu W górach nie trzeba chyba specjalnie nikomu przedstawiać , niech rekomendacją będą pełne sale na ich koncertach w Lublinie i innych miastach Polski.

 

Po II części organizatorzy zapraszają do udziału w trzecim ostatnim już koncercie festiwalu. I tu dla mają dla widzów same historyczne niespodzianki. W tej części na zwanej ?Na turystyczny zakurzonym szlaku? zagrają bowiem wykonawcy, którzy w zamierzchłej przeszłości na Bakcynaliach już występowali czy nawet zaczynali swoją artystyczną karierę. Na początek jednak przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursowych zmagań i krótkie występy laureatów. A potem?. potem w magiczną podróż w czasie zabiorą nas Sodki całus od Buby, Andrzej Koczewski I Marek Górski oraz kultowa w Lublinie Orkiestra Św. Mikołaja. Pierwszy z gości przyjedzie do nas aż z Trójmiasta. Śmiało można o nich powiedzieć , że należą do jednego z najciekawszych wykonawców piosenki studenckiej, choć czasami trochę niedocenianego. Przed laty w Lublinie grali już na Bakcynliach w kilku ich edycjach. Drugi z wykonawców duet Andrzej Koczewski i Marek Górski to legendy piosenki turystycznej ? od 30 lat na ?turystycznej scenie? Któż nie zna ich piosenek jak choćby ?gigant rajd? czy ?jesienne wino?. W sobotni późny wieczór będzie można je razem z nimi zanucić?

 

Na zakończenie perełka z pogranicza piosenki folkowej i studenckiej. Zespół który od wielu lat dzierży palmę pierwszeństwa w muzyce folkowej w Polsce czyli Orkiestra Św. Mikołaja we własnej osobie. Przed wielu lata grupa stawiając pierwsze muzyczne kroki zdobyła na BAKCYNALIACH wyróżnienie - było to roku 1988. Dziś to prawdziwa ikona folku i to w dodatku z Lublina

Wszystkich zapaleńców bakcynaliowych klimatów zapraszamy do ACK Chatka Żaka 18 października. Bilety na imprezę w cenie 15/25 można już kupować od 5 października w ACK CHŻ.

Program:

Koncert I:

 

Koncert - KONKURSOWY

 • Godz.: 16:00 ? rozpoczęcie, weźmie w nim 10 do 15 zaproszonych w drodze eliminacji zespołów

 • Godz.: 18:00 do 18:30 ? przerwa, a w jej trakcie SLAJDY Z GÓR

Koncert II:

 

Koncert - W górach jest wszystko co kocham

 • Godz. 19:00 - Uroczyste rozpoczęcie przeglądu przez rektorów wyższych uczelni, prowadzenie Bartłomiej Zgorzelski.

 • Godz. 19:20 - pierwszy z wykonawców -zespół ?Żeby nie piekło?, laureat ubiegłorocznego konkursu

 • Godz. 19:50 ? drugi z wykonawców - Cisza jak Ta, po raz pierwszy w Lublinie, laureat Festiwalu YAPA w łodzi w roku 2007, w projekcie W górach od trzech lat

 • Godz. 20:35- trzeci z wykonawców drugiej części Festiwalu ? Tomasz Jarmużewski z Warszawy, przed wielu laty z grupą KRĄŻEK brał udział w poprzednich edycjach imprezy.

 • Godz. 20:55- Dom o Zielonych Progach, filar projektu W górach w Lublinie po raz kolejny, najbardziej zany wykonawca koncertów W górach

Koncert cz. II

 

Koncert: ?Zakurzony turystyczny szlak??

 • Godz. 22:00 - Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród ? ok. półgodzinny występ tegorocznych laureatów

 • Godz. 22:30 - Andrzej Koczewski i Marek Górski, łódzki duet muzyczny od 30 lat na scenie piosenki studenckiej
 • Godz. 23:00 - Słodki Całus od Buby ? trójmiejska formacja artystyczna, która przed 15-stu laty na lubelskich BAKCYNALIACH stawiała swoje pierwsze kroki, dziś bardzo popularna.

 • Godz. 23:30 ? Orkiestra Św. Mikołaja ? legendarna grupa folkowa z Lublina, przed wielu laty na BAKCYNALIACH zaczęła się ich przygoda (laureat 0?88)

???????????????????????????????????..

ZAKOŃCZENIE: ok. 1:00, Godziny występów podane orientacyjnie ? organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian!