Studencki Przegląd Kulturalny - Wrocław, 25 - 27. XI. 2005r.

Zapraszamy na Studencki Przegląd Kulturalny„W górach jest wszystko co kocham....”

KIEDY: 25 - 27 XI 20005r. – 3 koncerty i nie tylko
GDZIE: Stołówka Akademicka Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego

Organizator: Fundacja "W górach jest wszystko, co kocham..."
Zimowy pejzaż. Na granatowym niebie iskierki mrozu. Daleko w dolinie wiejski pies liczy gwiazdy. Wysoko, na skraju polany mała, ledwo wyrastająca spod śniegu, drewniana chatka. Kto zajrzałby do środka przez ozdobione mrozem okienko, zobaczyłby drewniany stół stojący na środku izby, ledwo oświetlony ciepłym blaskiem świecy, a przy nim kilku wędrowców. Kto zbliżyłby ucho, usłyszałby ciche rozmowy, poprzerywane od czasu do czasu pachnącymi wiatrem pieśniami. Pieśniami opowiadającymi o minionym dniu, zeszłorocznej włóczędze, ciężkim plecaku, o spotkanym na szlaku żebraku z psem, o smutku i radości, o życiu. Coraz to któryś wyciąga z plecaka wiersz przybrany w dźwięki gitary i zaczyna kolejną opowieść, a reszta współbiesiadników powoli dołącza swoje głosy do wspólnej, górskiej modlitwy. Tak się to wszystko zaczynało...


Pod koniec listopada pragniemy zaprosić Was na organizowany przez nas trzydniowy Studencki Przegląd Kulturalny „W górach jest wszystko co kocham”. W ciągu trzech dni będziecie mogli posłuchać i pośpiewać razem z ponad dwudziestoma wykonawcami, ponadto obejrzeć dwie wystawy fotograficzne i slajdy w ramach „Spotkań z górami” organizowanymi przez „Skalnik”. Chcielibyśmy, aby ta impreza w formie – trzydniowego przeglądu kulturalnego stała się cyklicznym corocznym świętem piosenki poetyckiej i turystycznej we Wrocławiu. Pamiętajcie, że klimat takich imprez tworzycie też i Wy. Nie zapomnijcie więc zabrać dobrych humorów.

Pierwszy, piątkowy koncert„Na moich drogach wieje wiatr...” będzie spotkaniem z wykonawcami, którzy zaczęli już śpiewać dawno temu, a dziś ich piosenki to klasyka piosenki turystycznej. Kto nie zna i nucił nie raz na rajdzie czy przy ognisku - „Jesiennego wina”, „W lesie listopadowym” Andrzeja Koczewskiego albo „Świętego Mikołaja”, „Wód Tatrzańskich” z repertuaru zespołu Seta, bał się śpiewać (żeby nie spadł deszcz) „ Jaworzyny” Browaru Żywiec czy choćby „Piosenki z Szabli” Pawła Orkisza albo „Hej gitaro ma” Braci Pomian ? Dziś to niestety wykonawcy już zapomniani, których rzadko można usłyszeć (np. na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie) ale ich piosenki na szczęście wciąż żyją i można je usłyszeć na szlakach, przy ogniskach. Ponadto w piątek usłyszymy dwóch wykonawców z młodszego pokolenia grupę Contem z Górnego Śląska i bielski Gościniec, które mają spory dorobek nagród na festiwalach studenckich a także autorskie płyty na koncie.

Drugi, sobotni koncert„Wokół góry, góry i góry...” należał będzie do wykonawców znanych Wam z płyt i koncertów „W górach jest wszystko co kocham...” oraz autorskich płyt zespołów. Na sobotnim koncercie będziecie mogli usłyszeć i zaśpiewać razem z Domem o Zielonych Progach, U Pana Boga za Piecem, Bartoszem „Peltonem” Zalewskim z zespołem, Na Bani, Apolinarym Polkiem z zespołem, grupą Enigma z Torunia oraz Robertem Marcinkowskim. Będzie to kilka godzin wspólnego śpiewania razem piosenek, które już od jakiegoś czasu na stałe zadomowiły się w Waszych śpiewnikach turystycznych. W sobotę usłyszycie takie piosenki jak min. „Gór mi mało”, „Zostanie tyle gór”, „Biec pod słońce”, „Dwa światy”, „Lecące bociany”, „Kołysanka dla Nieznajowej”, „Ludzie z mgły”.

Ostatni niedzielny koncert„Kiedy Bóg zamyka drzwi to otwiera okno” będzie dniem w którym chcielibyśmy Wam przybliżyć muzykę mającą swoje korzenie i inspiracje w folklorze ludowym Łemków, Bojków i innych ludności zamieszkujących góry - tu owe inspiracje zademonstrują Chudoba, U Pana Boga za Piecem i Wysoki Gronicek. Ponadto z usłyszymy zespół YesKiezSirumem, grających bardziej współczesny folk, oraz Siudmą Górę, Krótko i Na Temat i Maćka Służałę z grupy Krążek.

Koncertom będą towarzyszyły dwie wystawy:
• „Bukowina” - autorstwa Agnieszki Stalkoper z Kanady, poświęcona Wojtkowi Belonowi, zmarłemu przed dwudziestu laty liderowi WGB
• „Bieszczady” – autorstwa Janusza Grzecha z Bieszczad. Jak sam tytuł wskazuje będzie poświecona magii Bieszczad.
Obie wystawy będzie można obejrzeć w holu Stołówki Akademickiej, kiedy będziecie wchodzić na koncert.

Ponadto w ramach Przeglądu i „Spotkań z górami” - 22 listopada w sali DKF Politechniki Wrocławskiej będzie można wysłuchać i obejrzeć prelekcje Piotra Morawskiego zatytułowaną: „Droga do szczytu”. Więcej informacji znajdziecie: http://www.szg.skalnik.pl/najblizsze.php

Program:

koncert pierwszy: „Na moich drogach wieje wiatr...” /sł. Bogusława Tucholska/
PIĄTEK - 25 XI 2005 godz. 19.00

Seta
Browar Żywiec
Bracia Pomian
Andrzej Koczewski
Gościniec
Paweł Orkisz
Contem

koncert drugi: „Wokół góry, góry i góry...” / sł. Jerzy Harasymowicz/
SOBOTA - 26 XI 2005 godz. 18.00

Dom o Zielonych Progach
Na Bani
U Pana Boga za Piecem /poetycko/
Bartosz „Pelton” Zalewski z zespołem
Apolinary „Polek” z zespołem
Robert Marcinkowski
Enigma

koncert trzeci: „Kiedy Bóg zamyka drzwi to otwiera okno...” /Ks. Jan Twardowski/
NIEDZIELA - 27 XI 2005 godz. 17.00

Wysoki Gronicek
Chudoba
U Pana Boga za Piecem /na ludowo/
Siudma Góra
Maciek Służała
Krótko i Na Temat
YesKiezSirumem

PATRONAT HONOROWY:
• Prorektor ds. Studenckich Politechniki Wrocławskiej
– dr inż. Krzysztof Rudno-Rudziński,
• Prorektor ds. nauczania i dydaktyki Akademii Rolniczej we Wrocławiu
- prof. dr hab. Józefa Chrzanowska

BILETY: piątek –10 PLN, sobota – 10 PLN, niedziela - 10 PLN do nabycia od 14 listopada w Sklepach Górskich SKALNIK (ul Ładna, Bogusławskiego, Polaka), Sklepie Turystycznym Horyzont (ul. Ładna), Księgarni Św. Dominika (kościół Św. Wojciecha na Pl. Dominikańskim); Księgarni Podróżniczej (ul. Wita Stwosza), oraz przed koncertami. UWAGA – ilość miejsc ograniczona.
Dla osób spoza Wrocławia istnieje możliwość rezerwacji biletów w drodze e-mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tags: