Studencka Baza Namiotowa "Rabe" w Bieszczadach

Zapraszamy serdecznie do bazy namiotowej w Rabem. "Rabe" jest jedną z dwóch ostatnich studenckich baz namiotowych w Bieszczadach. Początki jej sięgają roku 1974, zaś "Czwórka" prowadzi ją od 1982r.

Począwszy od tego roku SKP "Czwórka" (Koło PTTK nr 4 przy O/Mazowsze) prowadzi bazę "Rabe" we współpracy z SKPB Warszawa.

Baza nasza położona jest w zachodniej części Bieszczadów, w paśmie Wysokiego Działu (rejon przeł. Żebrak). Bliskie sąsiedztwo z GSB (Głównego Szlaku Beskidzkiego) sprawia, że jest ona znana i często odwiedzana przez turystów. Główną atrakcją bazy jest kontakt z dziką przyrodą. SBN ?Rabe? znajduje się w niemal geometrycznym centrum największego zwartego kompleksu leśnego Bieszczadów (Puszcza Karpacka). W okolicach tych nadal stanąć można oko w oko z jeleniem, żubrem, a nawet wilkiem, rysiem, żbikiem czy niedźwiedziem. Z ptactwa na uwagę zasługuje m.in. orzeł przedni oraz bocian czarny. Okolice bazy ?Rabe? to także raj dla entomologów (widywano tutaj m.in. nadobnicę alpejską).

Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy historii. Okolice bazy obfitują w pozostałości po walkach z czasów I wojny światowej oraz lat 1944-47 (z UPA)- spacerując po okolicznych lasach bez większych problemów natrafić można na przerdzewiałą saperkę, ?szklankę? od szrapnela, czy łuski po nabojach? W rejonie pobliskiego Magurycznego znajdowała się główna baza UPA, zaś na zboczu Chryszczatej - podziemny szpital banderowców.

Niedaleko bazy znajdowała się także bojkowska wieś Rabe, wysiedlona w 1946 roku. Obecnie na jej miejscu odnaleźć można ślady po domostwach, cerkwisko oraz miejsce po cmentarzu.
Jednak zdaniem wielu turystów tym, co najbardziej przyciąga ich na bazę ?Rabe? jest niepowtarzalny klimat studenckiej bazy- gitarowe wieczory przy ognisku, spanie w namiotach z demobilu, kąpiel w lodowatym strumieniu? Tutaj czas zatrzymał się wiele lat temu.

Tegoroczne rozbicie zaplanowaliśmy na 10-11 lipca-każda para rąk do pracy się przyda! Zapraszamy!

Więcej szczegółów na temat SBN ?Rabe? znaleźć można na stronie SKP ?Czwórka?.

 

 

autorami zdjęć są: Bartosz Kozak, K.Kazuch i K.Szyc
Tags: