Wycieczka zapoznawcza IV - 6-7.11.2021 - Gorce

 

Na wstępie usiądź wygodnie i zadbaj o nastrój. Proponujemy włączenie głośników lub założenie słuchawek i piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=KB-3k0CVZdE

Można też wprowadzić się w taki nastrój: https://www.youtube.com/watch?v=YD5qz2_t4CQ. Nie rekomendujemy jednak refrenu jako pomocy przy nauce topografii ?

 

PODSTAWOWE INFORMACJE:

JEDZIEMY POCIĄGIEM!

ZBIÓRKA: Piątek (5.11.2021), godz. 21:15, dworzec PKP Warszawa Centralna, hol główny.

WYJAZD:  Piątek, Warszawa Centralna – Kraków Główny – Kraków Główny – Nowy Targ (06:19).

POWRÓT: Poniedziałek: Nowy Targ – Kraków Główny – Kraków Główny – Warszawa Centralna (05:22).

TRANSPORT: organizuje kadra / kierownictwo kursu. Dojazdy z innych miejsc niż Warszawa należy każdorazowo uzgadniać z Kadrą.

NOCLEGI: w pomieszczeniach nieogrzewanych - wiatach i szałasach pasterskich, w skrajnym przypadku biwak pod plandeką (jeden nocleg w terenie: z soboty na niedzielę)

Wszystkie szczegóły dotyczące miejsc zbiórek, godzin zbiórek i wyjazdów oraz powrotów, czy rodzaju noclegów, będą potwierdzane uczestnikom e-mailem w środę przed wyjazdem i publikowane na stronie www kursu (transport / lokalizacje uzależnione od liczby zapisanych osób, dlatego podane tu założenia ramowe mogą ulec zmianie).

 

CHARAKTER WYCIECZKI:

Jednym z celów kursu SKPB Warszawa jest wyuczenie umiejętności pozwalających na prowadzenie grup i organizację wyjazdów trekkingowych w dowolne góry. Dlatego celem wycieczki jest zapoznanie Was ze stylem turystyki SKPB i pokazanie, czego (i jak) będziemy Was uczyć i czego wymagać, oraz poznanie jednego z piękniejszych pasm polskich Beskidów - Gorców. Pierwsza część wyjazdu jest poświęcona pokazaniu metodyki przewodnictwa górskiego w górach typu beskidzkiego, w drugiej będziecie mogli (pod czujnym okiem instruktora) zasiąść za sterami i poprowadzić grupę. Przekonacie się, że turystyka poza szlakiem nie jest taka trudna, a chodzenie w nocy powoduje więcej adrenaliny i może być równie ciekawe, jak w dzień. Będzie też nauka rozpalania ogniska i przygotowania posiłku oraz nocleg w innych miejscach niż te, w których nocuje większość turystów. Dla wielu z Was będą to pewnie rzeczy nowe, ale nie należy się tym przejmować. Wystarczy zabrać ze sobą odrobinę pozytywnego podejścia, a stres zostawić w domu.

Chodzimy w grupach maksymalnie 11-osobowych (wraz z instruktorami). Grupy są dzielone „odgórnie” przez Kierownictwo Kursu lub Kadrę wycieczek. Skład grupy pozostaje niezmienny od początku wycieczki do jej końca.

Wycieczki rozpoczynamy i kończymy w Warszawie, dlatego jeśli dojeżdżacie innego miasta, musicie uzgodnić z Kadrą odstępstwo.

 

SPRZĘT:

Dokumenty (dowód osobisty, legitymacja uprawniająca do zniżek, prawo jazdy), śpiwór CIEPŁY, mata (karimata lub mata samopompująca), buty zakrywające kostkę, ciepłe ubranie „na cebulkę”: warstwa 1 bielizna, warstwa 2: koszulka z długim rękawem typu merinos, może być też koszula flanelowa jak ktoś lubi, warstwa 3: polar, warstwa 4: kurtka od deszczu i wiatru, na nogi wygodne spodnie (ubranie dostosować do panujących temperatur, mogą się przydać dodatkowe warstwy), skarpety (w tym zapasowe), czapka i rękawiczki, kominiarka (lub szalik / buff), sandały lub inny but nadający się do schroniska i do przechodzenia RWĄCEJ rzeki lub też na zmianę w środku lokomocji (klapek odpada/odpływa) + odzież na zmianę w środku lokomocji (na powrót, dla komfortu własnego i współpasażerów) i worek foliowy na buty. W roku 2021/22 dodatkowo maseczka zakrywająca nos i usta zapewniająca odpowiedni standard ochrony.

Unikamy odzieży bawełnianej. Zamiast jeansów weź spodnie trekkingowe, legginsy, czy nawet dresy. Bawełna będąc mokra nie zapewnia komfortu termicznego. Bawełniany T-shirt może się natomiast przydać na zmianę w drodze powrotnej. Dobrze jest, jeśli spodnie wykazują odporność na jeżyny.

Apteczka osobista: bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, środki przeciwbólowe, ew. leki własne ‐ o ich zażywaniu należy poinformować instruktora.

Folia NRC, kompas (osobne urządzenie, nie aplikacja w komórce), MAPA TERENU - skala 1:50 000 lub 1:75 000 (zalaminowane, najlepszy laminat, to szeroka taśma klejąca), dodatkowo warto mieć mapy górskich pasm przyległych (ważne - w tej samej skali co mapa zasadnicza, w przypadku wycieczek w Gorce: Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Tatry i Podhale [mapa Pienin zazwyczaj jest na jednej z dwóch ostatnich], polecamy mapy Wydawnictwa Compass), zegarek (dowolnie tani, ale nie w komórce). Długopis, notes (kartki do pisania). Zapalniczka + świeczka, kubek (ok. 0,5 l), menażka nadająca się do gotowania w ognisku, nóż do krojenia (i otwierania puszek, z ostrzem), łyżka, latarka + zapasowe baterie, cienka linka (ok. 5m), worek na śmieci (40l), gruby worek na śmieci (120l), kosmetyczka z rzeczami do higieny (na noclegach nie ma „wody bieżącej”, tak więc zabieranie większej kosmetyczki czy basenowego ręcznika jest pozbawione sensu).

Rzeczy, nawet w "nieprzemakalnych" plecakach, trzeba zawinąć w worki foliowe!! a buty zaimpregnować! Nie ma plecaków nieprzemakalnych. Warto zabrać folię (rozcięty worek) lub pokrowiec na plecak.

Instrumenty muzyczne: gitara i inne mile widziane, aczkolwiek należy mieć świadomość, iż ze względu na długość wycieczki pełne wykorzystanie ich dobrodziejstw może być utrudnione, co nie oznacza, iż jest nierealne. Ognisko będzie i szansa na wykorzystanie gitary również ?

 

PROWIANT:

 • kanapki na podróż / kolację w piątek po dojeździe na miejsce, drobna przegryzka na drogę powrotną
 • śniadanio‐kolacje: 1 duży chleb (krojony – zabezpieczony przed zgnieceniem!); wędlina (300g); ser żółty (200g); rybki (1 puszka); pasztet/hummus/pasta (1 szt.); świeże warzywa (dające się nosić); dżem i inne dobre jadło na kanapki (nie nosimy słoików, przekładamy do plastykowych pojemników wielorazowych), 10 torebek herbaty lub mięty, cukier, kisiel (słodzony – 1 torebka)
 • obiad: makaron typu świderki lub podobny (125g, czas gotowania 8-10 minut), ryż (paczka 100‐125g, najlepiej gotujący się w 10 minut), kiełbasa (300g)/jej vege zamiennik, 1 sos w torebce (szybki do przyrządzenia) lub koncentrat pomidorowy, 1 warzywa w puszkach (groszek, kukurydza, fasolka), cebula, czosnek, przyprawy (kostka rosołowa, zioła, itp).
 • „szybkie kalorie”: 180 g. łakoci na dzień w wersji łatwej do częstowania = odchodzimy od batonikowego skrytożerstwa
 • 1,5l butelka wody (z tworzywa sztucznego PET)
 • termos z herbatą (0,5‐1l)

Posiłki w terenie przyrządzamy wspólnie, a gotujemy na ognisku. Posiłki: śniadanie *2, obiad *2, kolacja / przegryzka w drodze powrotnej.

Po drodze może nie być możliwości uzupełnienia prowiantu – zakupy należy zrobić przed wyjazdem!

 

FINANSE:

Koszt wycieczki wyniesie 150 zł + ewentualne zakupy spożywcze /kawa / ciastko / dodatkowo rezerwa 25 zł

Kwota 150 zł płatna w terminie 2 dni od daty zapisu na wycieczkę (nie później niż we wtorek  w tygodniu poprzedzającym wyjazd):

Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie, ul. Grzybowska 4 /U9B, 00-131 Warszawa

Tytuł: "TWÓJ_EMAIL_KTÓRY_PODAŁEŚ_W_ZAPISACH: wycieczka na zapoznanie - termin 1/2/3/4",

VW Bank Direct 70 2130 0004 2001 0380 3475 0002

Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z wyjazdu po wtorkowym wykładzie poprzedzającym dany wyjazd, a możliwość zmiany terminu może być ograniczona (ze względu na wcześniejszą kontraktację transportu).

 

WIEDZA:

Zapoznajcie się z poniższymi zagadnieniami (będziemy o nich rozmawiać w czasie wyjazdu, niekoniecznie o wszystkich ale o tych które się pojawią na trasie).

Tematy ogólne (obowiązujące wszystkich):

 1. topografia Gorców:
  • główne szczyty, przełęcze, pasma, rzeki
  • miejscowości, sieć dróg
  • schroniska, chatki, bazy studenckie, główny szlak beskidzki
  • granice
  • otaczające grupy górskie
 2. komunikacja i wiadomości praktyczne

Tematy szczegółowe – grupa I (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów + szczegółowa znajomość wybranego tematu)

 1. Przyroda ożywiona Gorców: piętra roślinności w górach, parki narodowe, formy ochrony przyrody, ochrona czynna i bierna
 2. Przyroda nieożywiona Gorców– rodzaje skał, budowa geologiczna, ciekawostki geologiczne z obszaru wycieczki
 3. Historia: dzieje terenu, w który jedziecie, najważniejsze wydarzenia
 4. Osadnictwo
 5. Gospodarka pasterska (rok pasterski, zwyczaje)
 6. Kultura ludowa, gorczańskie kapliczki

Tematy szczegółowe – grupa II (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów + szczegółowa znajomość wybranego tematu, przy czym za jeden temat uznaje się jedną pozycję, np. 1.b o ile nie znajduje się przy niej zastrzeżenie „nie obowiązuje jako odrębny temat”)

 1. Znane osoby:
  1. Kazimierz Przerwa‐Tetmajer,
  2. Władysław Orkan,
  3. Józef Kuraś „Ogień”,
  4. Józef Tischner
 2. Kościoły podhalańskie
  1. Nowy Targ (nie obowiązuje jako odrębny temat),
  2. Dębno,
  3. Łopuszna (nie obowiązuje jako odrębny temat),
  4. Harklowa,
  5. Grywałd

Tematy szczegółowe – grupa III (obowiązuje pobieżna znajomość każdego z tematów)

 1. Dwór w Łopusznej
 2. Nowy Targ
 3. Historia regulacji wód Dunajca, Zalew Czorsztyński
 4. Rozwój sieci kolei żelaznych w Karpatach, skansen w Chabówce
 5. Zamki w Niedzicy i Czorsztynie

Pobieżna znajomość każdego z tematów oznacza przeczytanie informacji na dany temat dostępnych w Internecie lub przewodniku tak, aby temat nie był „obcy” (polecamy w szczególności przewodniki wydawnictwa Rewasz i oczywiście zasoby wiedzy w Internecie – najlepiej portale lokalne, wykraczające poza wiedzę z Wikipedii). Szczegółowa znajomość tematu oznacza możliwość przeprowadzenia krótkiego (2-5 minutowego) wystąpienia na wybrany temat. Na wycieczce na zapoznanie nie narzucamy tematów odgórnie ani nie dzielimy się tematami – wybierzcie tematy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, starając się jednak, aby obejmowały one różne dziedziny.

KONTAKT:

Korespondencja w sprawie wyjazdu prowadzona jest e-mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Jednakże w sytuacjach szczególnych w sprawie tej wycieczki i konieczności szybkich uzgodnień / powiadomień, czy w sprawach nietypowych, możecie dzwonić do Mateusza Trzcińskiego: 722 291 045