Image Slider - chatka SKPB

  • Teo_after_remont_2023
  • teo_2023

Szlak chatkowy stworzony!

Jeżeli myśleliście, że Teo końcem wakacji niczym już nie zaskoczy, to byliście w błędzie. Nasza ukochana ? chata stała się punktem startowym ?nowego szlaku turystycznego, który został zaprojektowany i stworzony przez zaangażowanych członków naszego Koła przy ogromnym wsparciu osób z gminy Dukla. To bezprecedensowe wydarzenie!

Jak do niego doszło?

Historia nowego szlaku rozpoczyna się w listopadzie 2021 roku, kiedy to Piotr Bonik (bl. 701), ówczesny prezes naszego Koła, przyjechał do Dukli spotkać się z przedstawicielami gminy aby przedstawić pomysł na nowy szlak w okolicach naszej chaty. Wydarzenie to było powiązane z 15. urodzinami Teo. Prace nad nowym szlakiem ruszyły, a w początkowej fazie rozmów i negocjacji zaangażowani byli nasi przewodnicy Blanka i Kuba Rozenbaum (bl. 702 i bl. 717). Proces przeciągał się, jednak przy wspaniałym wsparciu Anny Chłopeckiej z Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, udało się! Dzięki zgodom ?wydanym przez Burmistrza Gminy Dukla, pana Andrzeja Bytnara oraz Nadleśnictwo Dukla, w miniony weekend mogliśmy całą sprawę doprowadzić po prawie dwóch latach do szczęśliwego końca! Szlak został wyznakowany przez Piotra i Ewę Szulewskich (bl. 492 i 466) oraz opiekunkę Chaty Ewę (bl. 696) i Tomka Mazurów. Dzięki ich ciężkiej pracy, którą możecie obejrzeć na zdjęciach, SKPB Warszawa może pochwalić się swoim własnym szlakiem w tak ważnym miejscu, jakim jest Teodorówka i Góry Iwelskie na północnym skraju Beskidu Niskiego. Wszystkim wyżej wymienionym należą się ogromne podziękowania za poświęcony przez nich czas i pracę. Podziękowania należą się również Ewie Dudek, która po raz kolejny wsparła Koło swoją pracą graficzną. ?

Szlak połączył ?Góry Iwelskie, w których znajduje się nasza chata, z masywem góry Chyrowa! Jego długość to 5,5 km. Ruszając spod chaty, szlakiem zejdziecie w dół, aż do centralnej części wsi Teodorówka. Tam możecie zrobić przystanek na lody w sklepiku spożywczym ? Następnie podejdziecie łąkami i polami w górę masywu Chyrowej. To widokowy fragment trasy - będziecie mogli podziwiać Wzgórze Franków (534m n.p.m.), pod którego szczytem znajduje się Teo. Oprócz widoków, czekają na Was również atrakcje historyczne i przyrodnicze - szlak przechodzi obok miejsca dawnego cmentarza cholerycznego, przy którym rosną wysokie daglezje. Szlak chatkowy dociera do żółtego szlaku i tam też się kończy. Możecie wówczas zdecydować, czy kontynuujecie trawersowanie Chyrowej, czy też schodzicie do Dukli. Lub też - co bardzo polecamy jesienną porą! - zanurzyć się w pięknym liściastym lesie i poszukać grzybów na zupę, którą ugotujecie na piecu w Teo ?

szlakowanie 640

A tych, którzy powędrują nowym szlakiem, prosimy o przesyłanie do nas fotografii - czekamy na Wasze relacje i zdjęcia ze świeżo zrobionymi tabliczkami i znakami Relacja fotograficzna na naszym profilu na FB. Zapraszamy do Teo!

 

ps. orientacyjny przebieg szlaku:

https://pl.mapy.cz/s/bogafucura

Tags: