Obchody 60-lecia SKPB Warszawa w Baligrodzie - relacja

W dniach 2-4 czeerwca 2017 odbyła się kolejna duża impreza rocznicowa naszego Koła. Historia SKPB sięga wstecz aż do 1957, zatem w tym roku obchodziliśmy już 60-te urodziny. Z tej okazji w pierwszy czerwcowy weekend spotkaliśmy się nieopodal Baligrodu, w Bystrem, w ukochanych przez wszystkich przewodników Bieszczadach. W przygotowywanej od prawie pół roku imprezie wzięło udział ponad 200 osób, w tym wielu członków koła, których poza „leciami” praktycznie trudno spotkać z racji miejsca zamieszkania lub niewielkiego zaangażowania w codzienne życie Koła. Okrągłe urodziny mają jednak nieodparty urok i przyciągają osoby nawet zza oceanu. Nie inaczej było i tym razem. Nie zabrakło najmłodszych - dzieci i wnucząt, które mimo woli SKPB mają we krwi ;)

Dla organizatorów pobyt rozpoczął się już w czwartek w nocy, bo piątek miał być dniem wytężonej pracy – przygotowywania terenu, ustalania planu z obsługą ośrodka, dogrywania wszystkich szczegółów, a także (popołudniu) witania coraz tłumniej pojawiających się gosci.

60 lecie 9 400px60 Lecie 11 400px60 Lecie 12 400px60 lecie 10 400px

Sama zaś impreza nieformalnie zaczęła się spotkaniem przy grillu już w piątek wieczorem kiedy to obecna była już większość uczestnikow – część osób dotarła własnymi samochodami, część zorganizowanym przez koło autokarem, a część wpadła wprost z turystycznego szlaku. Był czas na spotkanie i wspominki przy kuflu piwa, wspólne śpiewanie z gitarą i odświeżanie dawnych znajomości.

60 lecie 5 400px60 lecie 4 400px

W sobotę rano oficjalnie otworzyliśmy imprezę, a recepcja musiała dwoić się i troić aby sprawnie wydać pakiety rejestracyjne, okolicznościowe koszulki i kubki. Część osób udała się na górskie wycieczki, część cieszyła się spotkaniami z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Dla najmłodszych była specjalna niespodzianka: mini-kurs nurkowania w basenie znajdującym się na terenie ośrodka.

Wszyscy zaś zebraliśmy się o godzinie 18-tej pod tzw. sceną na część oficjalną i wspólne, grupowe zdjęcie. Po przywitaniu wszystkich uczestników i gości przez Prezes Koła Kamilę Wachnicką płynnie przeszliśmy do koncertu "bardów i lombardów" czyli kołowych muzyków, którzy umilali nam czas przy ogniskach przez minione 60 lat.

60 lecie 2 400px60 lecie 6 400px

Muzyczne epizody przeplatane były Kołowymi wiadomościami, natomiast ukoronowaniem tej części 60-lecia był zwyczajowy Poczet Prezesów i uroczyste wręczenie przez nich nowych blach uczestnikom kończącego się na "leciu" blachowania wraz z symbolicznym odebraniem przewodnickiego przyrzeczenia przez honorowego członka Koła Andrzeja Wielochę. (ok. 20 osób, blachy od 691  do 712). Spod sceny udaliśmy się do mniej oficjalnej część przy grillu, gitarze i slajdach. Rozmowy i śpiewanki trwały długo w noc, a dla chętnych po 23.00 rozpoczęło się SKPB-disco, które zakończyło się o bliżej nieokreślonej godzinie.

60 Lecie 8 400px60 Lecie 7 400 px60 lecie 3 800px

 W niedzielę rano nadszedł czas pakowania i pożegnań, zaś dla organizatorów czas podsumowania, rozliczenia i sprzątania. Przewodnicy to dość ogarnięty naród, więc już około południa większość z nas była gotowa do drogi. Również uczestnicy pierwszej z tras jubileuszowej sztafety Łukiem Karpat, którzy zapoczątkowali trwający całe lato, liczący 1500km łańcuch obozów wędrownych.

W ten sposób zakończyło się 60-lecie SKPB Warszawa w Bystrem. Rozjechaliśmy się w ze wspomnieniami spotkania przyjaciół w zamiłowaniu do gór, którzy choć niejednokrotnie starsi od nas o -dziesiąt lat, to czują dokładnie tego samego bakcyla i przynależą do tej samej wielkiej "eskapebolskiej" rodziny.

60 lecie 1 800px

Tekst: Radek Baranowski "Baranek"
Zdjęcia: Kuba Organ, Marcin Drzymała "Miseczka", Ryszard Siwanowicz, Michał Milczarek, Magdalena Badowska