Zapisy na kurs

Zapraszamy na 57. edycję Kursu Przewodników Górskich SKPB Warszawa 

Start: 20 października 2020.

Aby zostać przyjętym na 57. Kurs, należy spełnić 4 warunki:

  1. wypełnić formularz zapisu (zapisujesz się na kurs, jak i na konkretny termin obowiązkowej wycieczki na zapoznanie),
  2. wpłacić bezzwrotny zadatek 150 zł na wycieczkę na zapoznanie (niezwłocznie (do 3 dni) po dokonaniu zapisu - za te pieniądze kupujemy dla Ciebie bilety i rezerwujemy noclegi),
  3. pojechać na zadeklarowaną wycieczkę na zapoznanie,
  4. wpłacić wpisowe (całość lub I ratę).
Czytaj więcej...

Harmonogram Kursu 2018/19

DATA

TEMATYKA SZKOLENIA

Część I

13-14.10.2018

Wycieczka na zapoznanie I 

20-21.10.2018

Wycieczka na zapoznanie II

27-28.10.2018

Wycieczka na zapoznanie III

07.11.2018

Fakultatywne szkolenie nizinne (W-wa, środa po południu )

10-11.11.2018

Szkolenie nizinne I (okolice W-wy)

17-18.11.2018

Szkolenie nizinne II (okolice W-wy)

24-25.11.2018

Szkolenie nizinne III (termin awaryjny, tylko dla tych którzy byli przynajmniej na jednym z poprzednich szkoleń i nie zaliczyli)

01-02.12.2018

Wycieczka Orientacyjna Górska I (Góry Słonne)

08-09.12.2018

Wycieczka Orientacyjna Górska II (Góry Słonne)

15.12.2018

Warsztaty: ogniska, siekiera - pół dnia, okolice Warszawy

05-06.01.2019

Szkolenie zimowe I (Beskid Żywiecki, Śląski)

12-13.01.2019

Szkolenie zimowe II (Beskid Żywiecki, Śląski)

wybrany dzień tygodnia
14.01-25.01.2019

Spacer metodyczno-architektoniczny – Warszawa

09-17.02.2019

Kompleksowe szkolenie zimowe I (Beskid Niski/Beskid Sądecki)

16-24.02.2019

Kompleksowe szkolenie zimowe II (Beskid Niski/Beskid Sądecki) 

Część II

16-17.03.2019

Wycieczka kondycyjna I (Beskid Wyspowy)

23-24.03.2019

Wycieczka kondycyjna II (Beskid Wyspowy) 

06-07.04.2019

Manewry Górskie (Beskid Makowski)

13-14.04.2019

Wycieczka metodyczno - krajoznawcza (Spisz, Pieniny)

27.04-05.05.2019

Przejście wiosenne (Beskid Niski)

Część III

18.05-19.05.2019

Wycieczka przyrodnicza (Beskid Żywiecki)

8.06.2019

Warsztaty psychologiczne (okolice W-wy)

9.06.2019

Warsztaty z pierwszej pomocy (okolice W-wy)

20-23.06.2019

Wycieczka namiotowo- przyrodnicza ( Ukraina)

dowolne 2 dni między przejściem wiosennym i letnim

SGO (dowolnie wybrane góry)

29.06-14.07.2019

Przejście letnie (Bieszczady)

Część IV

17.07.2018-07.05.2019

17.07.2018-07.05.2019

Praktyki przewodnickie (dowolnie wybrane góry)

Praktyki bazowe (prowadzenie, rozbijanie lub zwijanie bazy) lub chatkowanie

26-27.10.2019

Wycieczka autokarowa (Beskid Mały)

listopad 2019

Egzaminy końcowe - Komisja kulturowo-historyczna i przyrodnicza 

01.02-31.06.2019

Blachowanie – nadanie blach przewodnickich

Program kursu

Wyjazdy, ludzie, niezwykłe miejsca i ciekawostki. Kręci Cię to? Jeżeli studiujesz lub uczysz się, masz mało kasy, a chcesz zobaczyć jak najwięcej, Kurs jest właśnie propozycją dla Ciebie! Naszą pasją są góry, szczególnie te najbliższe - Karpaty. Fascynują nas Karpaty na dziko - jeździmy tam nie tylko dlatego, że tak jest taniej i bliżej niż w Andy, ale po prostu to lubimy. I potrafimy tą pasją zarażać.

Zapraszamy na kolejną edycję Kursu Przewodników Górskich.

Chcesz do nas dołączyć? Wszystkie potrzebne Informacje znajdziesz w zakładce Zapisy.

Chcesz z nami porozmawiać, o coś zapytać?  Napisz do nas maila albo skontaktuj się przez Messenger. Znajdziesz nas w (prawie) każdy wtorek wieczorem w Południku Zero przy ul. Wilczej 25, a od października także na Politechnice Warszawskiej. Natomiast szczegółową rozpiskę wykładów i wycieczek znajdziesz w zakładce z harmonogramem.

Chcesz w pierwszej kolejności otrzymywać informacje o kolejnych studenckich wyjazdach? Zapraszamy do zapisania się na newsletter SKPB. (Informacje będą wysyłane maksymalnie raz w miesiącu/raz na dwa miesiące) i polub nas na Facebooku.


Szkolenie kandydata na przewodnika obejmuje cotygodniowe wykłady i obowiązkowe wycieczki, na których poznajecie tajniki poruszania się po górach i prowadzenia grupy.

Kurs składa się z czterech części - pierwsze trzy części kończą się dłuższymi wyjazdami (9- lub 16-dniowym). Część IV to przygotowanie do egzaminu państwowego. Kurs stanowi integralną całość. W przypadku przerwania go na którymkolwiek etapie, istnieje możliwość kontynuacji w kolejnych latach, po uzgodnieniu z nowym i starym kierownictwem.

Wycieczki danego rodzaju najczęściej będą odbywać się w kilku terminach. O ile nie podano inaczej, obowiązkowa jest obecność na jednej z nich (jedna wycieczka na przywitanie, jedne manewry itp...).

Wyjazdy na wszystkie wycieczki w góry rozpoczynają się w piątek wieczorem, aby już rano znaleźć się w górach. Korzystamy z komunikacji publicznej, czyli podróżujemy pociągiem lub autobusem. Powrót następuje w nocy z niedzieli na poniedziałek, a w Warszawie jesteśmy wczesnym rankiem (ok. godz. 5-6).

 

I CZĘŚĆ KURSU

Wycieczka zapoznawcza

Pomaga Wam podjąć decyzję, czy Kurs Przewodnicki jest dla Was, czy może wolicie poznawać góry w inny sposób. Zapoznajecie się na niej ze sposobem prowadzenia grupy praktykowanym w naszym Kole. Wędrówka przebiega głównie za dnia, jednakże na nocleg przychodzicie trochę po zmroku. Obiad spożywamy na ognisku, a nocujemy gdzieś w bacówce lub innej prowizorycznej chacie. Zobaczycie jak wygląda szkolenie i czy ta zabawa Was kręci.

Relacje: Agaty, Łukasza.
Zdjęcia: Adama, Oli, Kuby.

Manewry nizinne

Impreza ta odbywa się w podwarszawskich lasach. Manewry służą nauczeniu i sprawdzeniu podstawowych umiejętności orientacji w terenie. W sobotę odbywa się trasa szkoleniowa, na której nauczycie się posługiwać kompasem, czytać mapę, mierzyć odległości. Po zmierzchu rozpoczyna się trasa zaliczeniowa. Poruszacie się w dwójkach, odnajdując w terenie punkty zaznaczone na mapie. Następnego dnia w niedzielę kontynuujemy trasę zaliczeniową na podobnych zasadach. Manewry zaczynają się w sobotę i trwają do niedzielnego popołudnia.

Zdjęcia: Agnieszki.

  Orientacyjna nizinna400

Wycieczka orientacyjna górska

Wyjazd ma na celu nauczenie Was orientacji z kompasem i mapą w terenie górskim. Pytanie "gdzie jesteśmy" może się stać na tym etapie już cokolwiek męczące. Poza samą nauką orientacji zaczynamy już kłaść nacisk na organizację własną i sprawność. Będzie to też okazja dla każdego do poprowadzenia grupy.

Zdjęcia: JarkaMiłkiBartka.

 Wycieczka architektoniczna

Spacer po Warszawie, na którym ćwiczycie opowiadanie grupie o zabytkach. W czasie wycieczki doskonalicie także wiedzę w zakresie terminologii i stylów architektonicznych. Spacer odbywa się w tygodniu lub weekend, w niewielkich grupach po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem.

Udział w wycieczce architektonicznej jest obowiązkowy przed obozem zimowym.

Zdjęcia: Bartka.

Architektoniczna400

rakietowa 350x254

 Szkolenie zimowe

Obóz na nartach albo szkolenie na rakietach śnieżnych (2 dni).
Wyjazd ma na celu pokazać jak smakuje zima w górach i jak działa się w warunkach śnieżnych. Jest okazją do przetestowania sprzętu osobistego przed obozami zimowymi.

Obóz zimowy

Dziewięciodniowy obóz stacjonarny na pograniczu Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Jest to pierwszy wyjazd w pełni organizowany przez Was dla Was. Czyli jak sobie pościelesz tak się wyśpisz :-).

Obóz zimowy jest wyjazdem, na którym realizujecie pełny plan dnia od pobudki, przez poprowadzenie trasy, aż do położenia wszystkich spać. Zmagacie się na nim z zimowymi warunkami, chodzeniem w nocy przy często niewielkiej ilością snu. Sprawdzacie i doskonalicie umiejętności nabyte na poprzednich wycieczkach oraz uczycie się opowiadać grupie o lokalnych zabytkach. Obóz jest pieszy lub na rakietach śnieżnych. Jest to wyjazd na zaliczenie.

Zdjęcia: OliBartkaKrzyśka.


 

II CZĘŚĆ KURSU

Wycieczka kondycyjna

Wycieczka na której możecie sprawdzić jak reagujecie na duże obciążenie fizyczne, brak snu, długotrwałą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Trwa od soboty rano do niedzieli wieczór. Nocleg nie jest przewidziany. Uwzględniając dojazd, są to ponad 2 doby aktywności. Wycieczka pozwala sprawdzić umiejętności zdobyte w pierwszej części kursu.

Zdjęcia: Bartka i drugi raz Bartka.

manewry-gorskie400

Manewry górskie

Chodzenie po górach to przede wszystkim frajda i przyjemność o czym czasami można zapomnieć w tej części kursu. Każdy dwuosobowy zespół otrzymuje trasę przejścia z punktami obowiązkowymi. Kolejność odwiedzanych miejsc planujecie już sami optymalizując trasę przejścia tak aby było również interesująco. W końcu sami będziecie ją pokonywać. Na nocleg wszyscy spotykamy się w jednym miejscu.

Wycieczka krajoznawczo - metodyczna

Początek poważnej nauki przewodnickiego rzemiosła jakim jest słowo. Na tym etapie będziemy starali nauczyć Was prawidłowego i zrozumiałego przekazywania informacji uczestnikom. Zainteresować, nie zanudzić! Aby ten etap był dla Was wartościowy musicie być już sprawnymi turystami i poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie merytoryczne do wycieczek. Nie tylko jak, ale też mieć co do powiedzenia. Bez przygotowania własnego te wycieczki będą dla Was startą czasu, nie mówiąc już o kolegach instruktorach.

Gorale Żywieccy

wiosenne10

Przejście wiosenne

Dziewięciodniowa wyprawa w Beskid Niski, w czasie której zanurzycie się w magiczny świat cerkwi, ikonostasów i Łemkowszczyzny. Wszystkie uwagi z opisu wycieczki Krajoznawczo – Metodycznej aktualne!!! Będzie też okazja do zarządzania większą grupą i mnóstwo okazji do opowiadania, słuchania i poznawania. Wyjazd jest na zaliczenie.

 

 

III CZĘŚĆ KURSU

Wycieczka Ukraińska

Namiotowy wyjazd na Ukrainę. Przywitanie lata, po długiej kursowej zimie i intensywnej wiośnie. Wyjazd namiotowy pozwalający poznać góry naszego wschodniego sąsiada. Dzień wygląda jak na przejściu letnim.

 

  ukraińska 370px

  SGO400

SGO - Samodzielna Grupa Operacyjna

W czasie tego wyjazdu będziecie się mogli sprawdzić swoje umiejętności. Wyjazd organizujecie pod okiem instruktorów, ale możecie zaprosić na niego swoich znajomych. Ćwiczycie wszystkie poznane elementy w czasie kursu i cieszycie się górami!

Relacje: Ewy i JackaUli i Bartka.

Przejście letnie

 Dwutygodniowy obóz namiotowy na terenie Karpat Wschodnich. Przejście jest wyjazdem na zaliczenie i stanowi część egzaminu na przewodnika SKPB.   Składa się z samodzielnego prowadzenia całodniowego ocenianego przez Instruktora. Przed Wami są sytuacje trudne lub skrajnie trudne, często kreowane przez kadrę. Nie jest łatwo i nic lekkiego nie obiecujemy, poza tym, że sytuacje te są tylko namiastką problemów jakie mogą się pojawić w trakcie prawdziwych prowadzeń. Wyjazd ten pozwoli Wam ostatecznie odpowiedzieć sobie czy jesteście już gotowi do samodzielnego prowadzenia ludzi w góry.

Zdjęcia: Krzyśka, Kuby, Zbyszka.

 

Praktyki400

Praktyki przewodnickie i egzaminy do koła SKPB

Cześć III kursu kończy się praktykami przewodnickimi i bazowymi latem i jesienią, a następnie egzaminami końcowymi do SKPB. Po zakończeniu tych etapów zostajecie przyjęci do koła. Tak samo jak osoba zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy ma jeszcze długą drogę do bycia dobrym kierowcą, tak samo dla Was jest to dopiero początek przewodnickiej drogi.  


 

IV CZĘŚĆ KURSU

Cześć IV składa się zajęć indywidulanych. Skupiamy się na przygotowaniu do egzaminu państwowego, poznaniu Beskidów Zachodnich. Ten etap kursu składa z wycieczki autokarowej, seminariów, samodzielnych tematów przez Was przygotowywanych oraz szkoleń specjalistycznych. Czas jego trwania zależy od Was, ale zorganizowane zajęcia trwają do późnej wiosny. Po skończeniu tego etapu staniecie się pełnokrwistymi SKPBolami. :-)

 Autokarowka1400

 państwowy 400px

Egzamin państwowy

A kiedy już będziecie w pełni przygotowani możecie udać się na egzamin państwowy i zostać pełnoprawnymi Przewodnikami Beskidzkimi!


Kontakt

Namiary na aktualne Kierownictwa Kursów oraz informacje, gdzie i jak można śledzić aktualne wydarzenia Kursu.

Czytaj więcej...

Zaliczenie WF

Informacje dotyczące możliwości zaliczania uczelnianych zajęć z wychowania fizycznego przez udział w Kursie SKPB Warszawa.

Czytaj więcej...

FAQ

Kurs - foto

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących kształtu kursu - wraz z odpowiedziami.

Czytaj więcej...

Ślubowanie przewodników SKPB Warszawa

 

 

W majestacie gór, w ich obliczu,
biorąc za świadków ten ogień płonący
i Was przyjaciele
ślubuję przed Wami i mym sumieniem;
Być przewodnikiem!
Prowadzić ludzi w góry,
być Im przyjacielem i opiekunem.
Uczyć Ich gór, prawdziwej miłości do nich,
a także pokory przed ich potęgą.
Dzielić się z Nimi szczęściem i radością,
które góry niosą,
Budzić w Nich pragnienie poznania
oraz wrażliwość na piękno i prawdę.
Dbać o Ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo
bardziej niż o swoje własne.
To właśnie jest moim szczerym
 i świadomym pragnieniem.


Tekst ślubowania, autorstwa Andrzeja Wielochy, złożonego przez absolwentów kursu 1980/81 podczas ?Pogoni za blachą? 04.04.1982 roku w bacówce na Jasieniu.

Czytaj więcej...