Image Slider - strona główna

12 dniowy wyjazd w góry Bułgarii "Woda, olbrzymy i Perun, czyli legendy na dachu Bałkanów"

 Zapisy tylko na listę rezerwową !

 

Bułgarzy opowiadają, że kiedy Pan Bóg rozdzielał różnym narodom ich miejsca na ziemi,
oni zgłosili się ostatni. Stwórcy zrobiło się żal spóźnialskich i podarował im kawałek raju.
Ten najciekawszy fragment edenu jest właśnie tu w bułgarskich górach.”

 „Magiczne Góry. Bułgaria znana i nieznana” Skarlet&Albert wyd. Ridero 2017

 

Termin : 17-28 lipca 2018

Charakter: piesza, namiotowa

Dla kogo: Dla osób z doświadczeniem górskim i dobrą kondycją fizyczną, gotowych nosić plecak z całym dobytkiem oraz pokonywać znaczne dystanse i przewyższenia w ciągu dnia. Dla tych, którzy są oswojeni z ekspozycją, a przede wszystkich tych, którzy chcą odkrywać ,poznawać i zachwycać się.

Koszt: ok. 750 zł + cena biletu lotniczego (na dzień dzisiejszy 750 zł, w zależności od czasu zakupu - im szybciej tym większa szansa na tańsze bilety).

Wyjazd: 17 lipca (szczegóły wkrótce)

Powrót : 28 lipca wieczorem (szczegóły wkrótce)

Gdzie jedziemy: Zapraszamy na wędrówkę przez góry zewsząd owiane legendami. Swoją nazwę, pochodzącą z czasów trackich i oznaczającą „góry pełne wody” Riła, najwyższe pasmo Bałkanów nosi nie na darmo. Jest największy rezerwuarem wodnym w Bułgarii, a liczne przecinające ją potoki z malowniczymi wodospadami i leżące wysoko w polodowcowych kotłach jeziora sprawiają, że krajobraz nie pozwala oderwać od siebie oczu.

Nazwa Pirin odnosi się do starosłowiańskiego boga grzmotów i piorunów, który podobno ma swoją siedzibę na najwyższym szczycie pasma, Wirchen.

Riła i Pirin, jak mówi legenda, byli niegdyś skłóconymi małżonkami, zamienionymi w masywy górskie na skutek rzuconej na nich klątwy. Wśród potężnych szczytów kryje się dolina jak z baśni, w której siedem jezior powstało z łez młodej wdowy po mężu- olbrzymie…

Podczas dziesięciu dni wędrówki :
-zdobędziemy między innymi najwyższe szczyty obu pasm - Musałę ( 2925 m n.p.m) i Wirchen (2914 m. n. p. m),
-odwiedzimy magiczną dolinę Siedmiu Jezior Rilskich,
- przemierzymy dostarczającą niezapomnianych wrażeń grań Konczeto,
- odwiedzimy najważniejszy punkt na kulturalnej mapie Bułgarii- Rylski monastyr, którego historia sięga X wieku.

Sprzęt : Podstawowe, porządne górskie wyposażenie, z czego najważniejsze to : duży plecak ze stelażem, wygodne, sprawdzone i zaimpregnowane buty za kostkę.
Szczegóły dotyczące sprzętu i wyżywienia podamy zapisanym.

Zapisy:  poprzez  formularz. Ilość miejsc ograniczona. 

Zgłoszenie się na wyjazd jest jednoznaczne z oświadczeniem o zapoznaniu się i akceptacji regulaminu wyjazdów organizowanych przez SKPB Warszawa, dostępnym na stronie internetowej SKPB Warszawa.

Prowadzący : Ala Szymków & Kacper Przemyski

Kontakt :  alicja.kuchar[zwierz].gmail.com
                      kacper.przem[zwierz]. gmail.com

DSC 0081  Kacper

Zapraszamy !

 

pixabay com photos
Wirchen, źródło : www. pixabay. com

Vihren Pirin IMG 0859
grań Koncheto, źródło : wikipedia
wiki 7 jezior
dolina Siedmiu Jezior Rilskich, źródło: wkipedia

wiki monastyr
monastyr Rylski, źródło: wkipedia

 

SKPB wspierają

Tagi

Adam Panasik Adam Rączkowski Aga Szudarska Agnieszka Płatkowska-Antas Agnieszka Skieterska Akcja Lato Ala Słoma Arek Smarż Asia Borkowska Babia Góra Barbara Ciach Baza namiotowa, Baza w Regetowie Beskid Makowski Beskid Mały Beskid Niski Beskid Sądecki Beskidy Zachodnie Beskid Śląski Beskid Żywiecki Bieszczady Bieszczady Wschodnie Blanka Błaszczak, Boże Ciało Chata SKPB Chata w Teodorówce Czechy Darek Gatkowski Docent Dzidek dzieci w górach długi weekend Ewa Czupta Gorce Gorgany Gosia Pleban Grzegorz Tyliński Grzegorz Zając Hanka Nowicka Hubert Rachubiński Impreza na orientację InO Jacek Perłowski Jacek Szczepaniak Joanna Dobosz Kamila Wachnicka, Karol Osiak Karpaty Ukraińskie Kasia Janiak Korona Gór Polski Krzysiek Chodorowski Krzysiek Mazurek Kuba Rozenbaum Kurs przewodnicki, Lackowa Magdalena Kowalska Manewry SKPB Marcin Błoński Marcin Drzymała Marek Król Mariusz Pietrzak Mateusz Piotrowski Mateusz Trzciński Misia Łukasiewicz Natalia Zwolińska Nocleg w namiocie Nocleg w schronisku Paweł Bieniek Paweł Gilewski Paweł Lustig Paweł Łodziński Pieniny Pieszy Piotr Bonik Rajd Beskid Niski Rajd Połoniny Rotunda rower Spotkania Karpackie Stasiek Sobociński studenckie wyjazdy szkolenie Słowacja Teodorówka trasa dla dzieci Ukraina Weekend Wojtek Makarewicz Wyjazd chatkowy Wyjazd ekstremalny Wyjazd pod namiot Wyjazd rowerowy Wyjazd w góry wyjazdy studenckie wyjazdy w góry Zawody na orientację Zosia Jabs Zosia Wiśniewska Zuzanna Smoczyńska Zuzia Smoczyńska