Image Slider - strona główna

16-dniowy wyjazd namiotowy do Armenii i Gruzji "Szlakiem kolendry"

Kazbek fo. O. Drewnowska MAŁY

Kaukaz to niesłychanie zróżnicowany region – w samej Gruzji można zaobserwować prawie że wilgotne lasy równikowe, by potem przeskoczyć na pustynię lub w surowe warunki wysokogórskie. Zjazd z 35 stopni w Tbilisi do 0 pod Kazbegiem? Żaden problem. Armenia jest bardziej nawet egzotyczna, osnuta starożytną tajemnicą, spokojem i jeszcze nie zjechanym przez turystów krajobrazem płaskowyżu poprzecinanego wysokimi górami wraz z ogromnym okiem Jeziora Sewan. Wszystkie kraje Kaukazu łączy kolendra – zioło o intensywnym smaku, dodawanym praktycznie do każdej potrawy.

Planowany termin: 30.06. - 15.07.2018 r. Wylot prawdopodobnie piątek wieczorem, a powrót w poniedziałek rano. Zastrzegamy możliwość korekty terminu z uwagi na sytuację lotniczo-biletową.

Charakter trasy: Piesza, namiotowa, guesthousowa.

Koszt: na obecnym etapie planowania możemy podać koszty szacunkowe ok. 1500 zł + bilety lotnicze (obecnie ok. 1000 zł).

Dla kogo: Dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Będzie dużo chodzenia z ciężkim plecakiem, ale uwzględnimy warunki i możliwości uczestników. Co kilka dni będziemy nocować w cywilizacji z możliwością umycia się i zjedzenia czegoś lokalnego. W doborze uczestników duże znaczenie będzie miała kondycja i doświadczenie. Jeżeli interesuje się odhaczanie najwyższych szczytów i jesteś zmotywowany wyłącznie na obrany cel - to nie wyjazd dla Ciebie. Wyjazd jest nastawiony na to, by zachwycić się Kaukazem - pochodzić po górach, poczuć przestrzeń i jednocześnie zobaczyć ciekawe miejsca, a przy okazji spróbować lokalnych produktów, złapać piękne krajobrazy, zetknąć się z ciekawą kulturą i życzliwymi mieszkańcami.

Zaczynamy od Armenii. Lądujemy w sobotę rano w Erywaniu, rozglądamy się i wsiadamy do autobusu/marszrutki do miejscowości Ararat, aby zobaczyć świętą górę Ormian oraz monastyr Khor Virap, widoczny na każdej pocztówce z Armenii. Następnie w programie kolejka i klasztor Tatev, góry Syunik i jezioro Sevan. Po siedmiu dniach wracamy do Erywania i jedziemy nocnym pociągiem do Gruzji. Na początek Tbilisi, by szybko przeskoczyć do Chewsuretii, a tam Datvisjvari Pass - Mutso - Shatili - przełęcz Isartghele - jezioro Tanie - Roszka - Chauki - Juta - Stepancminda - Cminda Sameba i powrót do Tbilisi słynną Gruzińską Ścieżką Wojenną z widokiem na Kazbek. Będzie dużo opowieści, śpiewów i nowych przygód. O przykładowych możecie przeczytać na https://duszaspiewa.wordpress.com/category/gruzja/

Wyżywienie: gotujemy na palnikach, wedle możliwości też na ognisku. Nie będziemy stronić od lokalnego jedzenia gdy tylko będzie okazja! Gruzińska kuchnia to ogromna atrakcja sama w sobie, szczególnie u lokalnych gospodyń. Jednak w wysokich górach wspomożemy się wcześniej zakupionymi liofilizatami.

Sprzęt: porządny, sprawny górski. Kurtka przeciwdeszczowa, dobre i rozchodzone buty za kostkę, ciepły śpiwór, karimata, namiot (do uzgodnienia), duży plecak, itd. Lista sprzętu już dla zapisanych i zweryfikowanych.

Zapisy: TYLKO PRZEZ FORMULARZ! Liczba miejsc ograniczona (obecnie już LISTA REZERWOWA!) W przypadku dużego zainteresowania, pierwszeństwo na wyjeździe będą miały osoby jadące na cały wyjazd oraz posiadające doświadczenie górskie.

Wyjazd organizowany przez przewodnika SKPB Basię Ciach we współpracy z podróżniczką Olgą Drewnowską, autorką bloga Dusza Śpiewa z doświadczeniem w Kaukazie.

Kontakt: ciabarbara76[ciach]wp[kropka]pl

Zgłoszenie się na wyjazd jest jednoznaczne z oświadczeniem o zapoznaniu się i akceptacji regulaminu wyjazdów organizowanych przez SKPB Warszawa, dostępnym na stronie internetowej SKPB Warszawa: REGULAMIN WYJAZDÓW SKPB

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Monasterio_Khor_Virap%2C_Armenia%2C_2016-10-01%2C_DD_25.jpg

Khor Virap Monastery - tam jedziemy, tam będziemy :), autor Diego Delso,  CC-BY-SA-3.0 (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Khor_Virap_Monastery4.jpg)

https://duszaspiewa.files.wordpress.com/2016/08/sam_1715.jpg

fot. O. Drewnowska, zbiornik Ananauri na Gruzińskiej Ścieżce Wojennej

https://duszaspiewa.files.wordpress.com/2016/09/sam_1792.jpg

fot. O. Drewnowska, nocleg pod Kazbekiem

https://duszaspiewa.files.wordpress.com/2016/08/sam_1665.jpg

fot. O. Drewnowska, katedra Sioni w Tbilisi

https://duszaspiewa.files.wordpress.com/2015/10/p9220175.jpg

fot. O. Drewnowska, typowe krajobrazy górskie w Gruzji

 

SKPB wspierają

Tagi

Adam Panasik Adam Rączkowski Adaś Leszczyński Aga Szudarska Agnieszka Skieterska Akcja Lato Ala Słoma Ania Zając Arek Smarż Asia Borkowska Babia Góra Barbara Ciach Baza namiotowa, Baza w Regetowie Beskid Makowski Beskid Mały Beskid Niski Beskid Sądecki Beskid Śląski Beskid Żywiecki Bieszczady Bieszczady Wschodnie Blanka Błaszczak, Boże Ciało Chata SKPB Chata w Teodorówce Czechy Darek Gatkowski Docent Dzidek długi weekend Ewa Czupta Gorce Gorgany Gosia Pleban Grzegorz Tyliński Grzegorz Zając Hanka Nowicka Hubert Rachubiński Impreza na orientację InO Jacek Perłowski Jacek Szczepaniak Joanna Dobosz Juliusz Marszałek Kamila Wachnicka, Karpaty Ukraińskie Korona Gór Polski Krzysiek Chodorowski Kuba Rozenbaum Kurs przewodnicki, Lackowa Magda Kowalska Magdalena Kowalska Manewry SKPB Marcin Błoński Marcin Drzymała Marek Król Mariusz Pietrzak Mateusz Piotrowski Mateusz Trzciński Michał Tracz Misia Łukasiewicz Nocleg w namiocie Nocleg w schronisku orienteering Paweł Bieniek Paweł Gilewski Paweł Lustig Paweł Łodziński Pieniny Pieszy Piotr Bonik Rajd Beskid Niski Rajd Połoniny Robert 'Prezes' Szczapa Rotunda Rumunia Spotkania Karpackie Stasiek Sobociński studenckie wyjazdy szkolenie Słowacja Teodorówka Ukraina Weekend Wojtek Makarewicz Wyjazd chatkowy Wyjazd ekstremalny Wyjazd pod namiot Wyjazd rowerowy Wyjazd w góry wyjazdy studenckie wyjazdy w góry zarząd Zawody na orientację Zosia Jabs Zosia Wiśniewska Zuzanna Smoczyńska Zuzia Smoczyńska